Koty w warunkach domowych potrafią przeżyć nawet ponad 20 lat ludzkich. Znacznie wcześniej jednak mruczek zacznie już zdradzać oznaki starzenia, czasami bardzo uciążliwe zarówno dla niego, jak i dla opiekunów. Te najczęstsze sygnały świadczące o tym, że Twój kot się starzeje, omawiamy w naszym poradniku.
Starsze koty przede wszystkim są mniej aktywne, potrzebują więcej snu i mniej czas poświęcają na zabawę czy zaspokajanie instynktu łowieckiego.
Niektóre koty w podeszłym wieku mogą potrzebować więcej kontaktu z człowiekiem, inne wprost przeciwnie – zaczynają się wycofywać i przestają być tak towarzyskie jak wcześniej.
Często koty wchodząc w wiek senioralny drastycznie ograniczają swoje potrzeby żywieniowe i po prostu jedzą dużo mniej, co oczywiście odbija się na ich masie ciała. O ile kot nie zdradza żadnych objawów chorobowych, to nie trzeba się tym przejmować.
Starsze koty nie są już tak zwinne i gibkie. Mogą mieć różnego rodzaju problemy ortopedyczne, na przykład związane z artretyzmem czy zapaleniem stawów, co jest dość powszechne u mruczków w podeszłym wieku.
Starsze koty mogą mieć trudności z utrzymaniem czystości swojej sierści, co może prowadzić do powstawania kołtunów i ogólnego pogorszenia wyglądu mruczka.
Koty w podeszłym wieku mogą mieć już poważne problemy ze wzrokiem i słuchem. Nadal będą świetnie orientować się w swoim środowisku, natomiast stopniowo przestaną reagować na przywoływanie. Mogą również zdradzać oznaki dezorientacji, np. mając trudności ze znalezieniem miski z jedzeniem.