Powszechnie przyjęło się, że to pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Czy jednak rzeczywiście tak jest, że przekreśla to wszelkie inne relacje ze zwierzętami, które Twoje dziecko może nawiązać? Nic z tych rzeczy! Naukowcy dowodzą, że niezależnie od tego, jakiego zwierzaka posiada Twój maluch, będzie on znacznie bardziej opiekuńczy i empatyczny w życiu dorosłym niż dziecko, które pupila w ogóle nie posiada. Jeśli więc lubisz koty, nic nie stoi na przeszkodzie, by zarazić tą miłością swoje dziecko. O pozytywnych skutkach posiadania kota, jako najlepszego przyjaciela Twojego dziecka, piszemy w najnowszym materiale.
Dla kogo kot?
Jak wiadomo, koty to zwierzęta dość specyficzne. Nie można więc zakładać, że przypadną do gustu każdemu i odwrotnie. Bowiem to właśnie koty, same decydują o tym, czy człowieka traktują jak swojego pana, czy tylko rękę, która podsuwa im jedzenie. Sprawdzą się więc w domach, w których dzieci są już co najmniej kilkuletnie, niezbyt hałaśliwe i raczej spokojne. Jeśli Twój maluch tarmosi każde napotkanie zwierzątko i chce się do niego tulić, niestety – możecie o kocie zapomnieć. Większość przedstawicieli tego gatunku nie będzie skłonna do tego rodzaju pieszczot. Koty to stworzenia dla ludzi spokojnych, zrównoważonych i opanowanych. Ludzi, który nie będą chcieli zawsze stawiać na swoim i za wszelką cenę kota zmieniać – taka jest już ich natura.
Kot i obowiązki z nim związane
Chociaż kota nie trzeba wyprowadzać na spacery (lecz można), należy mu zapewnić wszelkie warunki do prawidłowej higieny. W tym celu niezbędna będzie w domu kuweta, do kupienia w https://www.naszezoo.pl/pl/c/Kot/70, którą należy opróżniać i czyścić systematycznie. Jeśli pokażesz swojemu dziecku jak to robić, bez problemu poradzi sobie z tym zadaniem. Podobnie nie będzie ono miało problemów z napełnieniem miski z jedzeniem czy wodą o odpowiednich porach dnia. Co więcej będziecie musieli wspólnie pilnować, czy kot nie dobiera się do rzeczy, których zdecydowanie nie powinien dotykać. Częstą przypadłością kotów jest bowiem obdrapywanie mebli. Aby tego uniknąć należy reagować (każde oczy się przydadzą) i zakupić specjalnie środki przeciw drapaniu. Nie bez znaczenia podczas zakupów będzie również drapak, a także zabawki, o czym w dalszej części.
Jak bawić się z kotem?
Wydawało Ci się, że z kotem nie można pobawić się tak, jak psem? Nic bardziej mylnego! Chociaż oczywiście kota nie nauczysz aportowania, z całą pewnością poradzi on sobie doskonale ze wszelkimi łamigłówkami, łapkami i piłeczkami. To świetna zabawa zarówno dla zwierzaka, jak i Twojego dziecka, które podczas takiego kontaktu buduje pozytywne relacje z pupilem, ucząc się zachowania zwierząt. A to jedna z cenniejszych lekcji życia, jaką możesz mu zapewnić.
Artykuł partnera