Kocie łapy jednak pełne tajemnic

Myślisz, że wiesz wszystko na temat łap Twojego kota? Możesz się zdziwić. Okazuje się bowiem, że ta część ciała pupila kryje sporo ciekawych tajemnic. W tym artykule je odsłonimy i zmobilizujemy Cię do bliższego przyjrzenia się kocim łapom. Są naprawdę fascynujące!

Koty też zostawiają odciski palców

Taką rolę pełnią gruczoły łojowe, które zostawiają unikalny zapach kota, dzięki czemu zwierzak może z łatwością zaznaczyć swoją obecność na danym terytorium. Między innymi z tego powodu wiele kotów w bardzo charakterystyczny sposób ugniata różne przedmioty. Chodzi o wysłanie sygnału: „Uwaga, byłem tu, to moje terytorium!”.

Kocie łapy są zaopatrzone w dużą ilość gruczołów zapachowych, które znajdują się dokładnie między poduszkami. Nie miej więc złudzeń: Twój kot wybiera sobie ścieżki zgodnie z precyzyjnym kluczem.

A jeśli powiemy Ci, że Twój kot nie chodzi na łapach...

Zaskoczony? A jednak! Okazuje się, że koty są gatunkiem tzw. palcochodnym, czyli stąpają na palcach, a nie na całych stopach (w przeciwieństwie do chociażby człowieka). Kot nie opiera się jednocześnie na palcach i pięcie – korzysta wyłącznie z tych pierwszych. Między innymi dzięki temu zwierzęta te potrafią się poruszać w sposób niemal bezszelestny i są tak doskonałymi łowczymi.

Na stronie zalajkowane.pl sprawdzisz ciekawostki o kotach

Miękkie poduszki nie takie delikatne

Choć poduszki na kocich łapach mogą się wydawać bardzo delikatne, to w rzeczywistości są niesamowicie odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. To dzięki nim kot tak sprawnie porusza się w trudnym terenie i może wykonywać bardzo dalekie skoki z odpowiednią amortyzacją stawów.

Cechą szczególną kocich poduszek jest to, że zostały one wyposażone w mnóstwo receptorów dotykowych. Dzięki temu zwierzak z łatwością ocenia, po czym stąpa. Potrafi określić ukształtowanie terenu, ale nie tylko. Przy pomocy łap sprawdza też, czy jego ofiara jest już gotowa do zjedzenia, czy może jeszcze trzeba ją „dobić”.

Warto wiedzieć

Kocie poduszki nie są natomiast odporne na niską i wysoką temperaturę, dlatego kot stąpając po rozgrzanym asfalcie może się z łatwością poranić. Chodzenie po śniegu i lodzie nie sprawia mu natomiast żadnej przyjemności.

Kocie łapy się pocą

O tym także wielu właścicieli nie wie. Okazuje się, że kocie łapy są zaopatrzone w gruczoły potowe, które uaktywniają się przede wszystkim w momencie, gdy zwierzę odczuwa silny stres. To dlatego Twój kociak zostawia mokre ślady podczas wizyty u weterynarza.

Dla wielu ciekawostką będzie również fakt, że poduszki kocich łap mogą mieć różny kolor. Zależy to od umaszczenia zwierzęcia. U czarnych kotów poduszki są ciemne (czarne lub brązowe), u białych różowe, u rudych rudawe, a u łaciatych są wielokolorowe.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie