Jak przeliczyć wiek kota na lata ludzkie?

Wielu właścicieli zastanawia się, jak obliczyć wiek kota, mając oczywiście na myśli odniesienie do skali ludzkiej. W ten sposób można nie tylko zaspokoić swoją ciekawość, ale też zapewnić kotu lepsze warunki życiowe dopasowane do jego wieku – na przykład pod kątem zbilansowania diety, która będzie się różnić w zależności od tego, czy mamy do czynienia z kocim młodzieniaszkiem czy seniorem. Sprawdź zatem, jak łatwo przeliczyć wiek kota na lata ludzkie.

Dwa pierwsze lata to okres najszybszego dojrzewania kota

U kotów, inaczej niż u ludzi, najdynamiczniejszy rozwój fizyczny i intelektualny następuje w okresie pierwszych dwóch lat życia. Przyjmuje się, że roczny mruczek ma około 15 „ludzkich” lat, natomiast dwuletni jest już dorosły i ma około 24 „ludzkie” lata.

Z punktu widzenia dojrzałości płciowej za dorosłego można uznać kota około półtorarocznego.

Nie ma prostego przelicznika

W przypadku psów przyjęło się, że jeden rok życia czworonoga odpowiada około siedmiu latom „ludzkim”. U kotów nie stosuje się tak prostego przelicznika. Jeśli chcesz wiedzieć, w jakim wieku rzeczywiście jest Twój mruczek, to skorzystaj z poniższej tabelki.

Wiek ludzki

Wiek kota

1 rok

15 lat

2 lata

24 lata

3 lata

28 lat

7 lat

44 lata

10 lat

56 lat

13 lat

68 lat

17 lat

84 lata

21 lat

100 lat

 

Ten przelicznik nie jest oczywiście super precyzyjny, natomiast pozwala w dużym przybliżeniu określić wiek kota i tym samym np. dopasować odpowiednią dietę mruczka czy lepiej zrozumieć, dlaczego zachowanie pupila ostatnio diametralnie się zmieniło (np. kot jest o wiele spokojniejszy, więcej śpi, nie jest tak skory do zabawy etc.).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie