Trudno oszacować dokładną liczbę bezdomnych kotów żyjących w Polsce. Na pewno są ich dziesiątki tysięcy i wszystkie łączy jedno: potrzebują pomocy człowieka. Na szczęście w naszym kraju nie brakuje wolontariuszy, którzy zupełnie bezinteresownie troszczą się o bezdomniaki, finansują ich leczenie, dokarmiają i szukają im nowych domów. Rozejrzyj się wokół siebie, a na pewno znajdziesz lokalnych wolontariuszy. Jak możesz im pomóc? Oto kilka propozycji.
W pomaganiu ważne jest to, aby druga strona rzeczywiście odniosła z tego jakąś korzyść. Może się przecież okazać, że lokalni wolontariusze mają pełne magazyny karmy, dlatego kolejny worek jedzenia dla kotów w niczym im nie pomoże, a będzie stanowić tylko dodatkowy problem. Warto więc zacząć od skontaktowania się z wolontariuszami i zapytania, czego tak naprawdę im potrzeba.
Mamy tutaj na myśli szczere pomaganie na miarę swoich możliwości. Niestety, wiele osób wciąż traktuje wspieranie lokalnych wolontariuszy, jako świetny sposób na pozbycie się niechcianych przedmiotów z domu – na przykład starych ubrań, pościeli, kołder etc. Tak nie powinno być! Zamiast obdarowywać wolontariuszy śmieciami (bo tak to należy nazwać), przekaż im produkty wysokiej jakości, rzeczywiście przydatne.
Dobry przykład: lepiej jest podarować małą torebkę specjalistycznej karmy stosowanej w przebiegu leczenia, niż przekazać kilka worków śmieciowej karmy z marketu, po której koty chorują.
Jeśli już angażujesz się w pomaganie, to staraj się być osobą słowną. Nie ma nic gorszego, niż zawieźć wolontariuszy, którzy bardzo na Ciebie liczyli. Przykładowo: deklarujesz pomoc przy wyłapywaniu bezdomnych kotów, które nie przetrwają zimy. Umawiasz się, że będziesz do dyspozycji w sobotę od 10 rano, ale ostatecznie się nie zjawiasz i nawet o tym nie uprzedzasz. Takie podejście nie ma sensu i jeśli masz tak robić, to lepiej w ogóle nie angażuj się w wolontariat.
Wiele osób nadal sądzi, że wolontariuszy interesuje wyłącznie wsparcie finansowe, ewentualnie przekazywanie im różnych materialnych darów. To nieprawda. Dużą pomocą może być np. zaangażowanie się w prowadzenie profilu organizacji na Facebooku, zamieszczenie wzmianki o niej na swojej stronie internetowej czy choćby udostępnianie jej postów.