Gdy w domu pojawia się niemowlę. Jak przygotować na to kota?

Koty są bardzo zazdrosne o swojego właściciela, dlatego moment, w którym w domu ma pojawić się niemowlę, jest stresujący dla obu stron. Człowiek obawia się, jak kociak zareaguje na obecność nowego domownika, czy nie będzie wykazywać wobec niego agresji? Co, jeśli tak właśnie będzie? Czy zostaniemy zmuszeni do pozbycia się zwierzęcia? Tych wątpliwości jest mnóstwo, ale większość z nich można rozwiać jeszcze zanim niemowlę pojawi się w domu. Mamy dla Was 6 niezawodnych rad.

  1. Odwiedź weterynarza – kot, który ma mieszkać pod jednym dachem z małym dzieckiem, musi być zdrowy. Trzeba go więc zaszczepić, odrobaczyć, a także przeprowadzić podstawowe badania krwi.
  2. Przyspiesz wychowywanie kota – dotyczy to oczywiście młodych osobników, które mogą jeszcze sprawiać różne problemy wychowawcze. Kota trzeba koniecznie oduczyć gryzienia (jak to zrobić podpowiadaliśmy Wam w artykule na ten temat), drapania, wskakiwania na ludzi. Jeśli masz z tym problem, sięgnij po pomoc kociego behawiorysty.
  3. Zacznij obcinać kotu pazury – zwierzak może przecież zupełnie przypadkowo skaleczyć niemowlę, dlatego jeszcze przed pojawieniem się malucha w domu koniecznie przyzwyczaj kota do regularnego obcinania pazurów.
  4. Zapoznaj kota z zapachem niemowlęcia – gdy dziecko przyjdzie już na świat, warto przynieść ze szpitala np. pieluszkę z jego zapachem. Dajmy ją kotu do obwąchania, aby mógł wcześniej poznać nieznany sobie aromat. Dzięki temu ograniczymy ryzyko szoku, jakiego zwierzę mogłoby doznać w chwili zamieszkania z niemowlęciem.
  5. Oswój kota z dziecięcymi zwyczajami – dobrym pomysłem będzie np. włączanie kotu nagranego płaczu dziecka czy melodyjek, jakie wydobywają się z dziecięcych zabawek. Pokażmy mu grzechotkę, gryzaki, smoczek. Bardzo ważne jest także to, abyśmy dużo wcześniej przygotowali pokój dla dziecka, wyposażyli go w łóżeczko, zabawki i różnego rodzaju akcesoria. Kot na pewno to zauważy i oswoi się z nową dla siebie sytuacją. Jeśli natomiast zauważysz, że nadmiernie interesuje się np. materacem malucha, daj mu do zrozumienia, że jest to zabronione.
  6. Zadbaj o to, aby kotem opiekowali się także inni domownicy – szczególnie dotyczy to kobiet. Wiadomo, że w chwili pojawienia się w domu niemowlaka poświęcisz mu cały swój czas, którego zabraknie dla pupila. Kot może poczuć się porzucony, a to może nawet zrodzić w nim agresję i potrzebę rywalizowania z dzieckiem o Twoje względy. Dlatego dużo wcześniej warto zadbać o to, aby zwierzak bliżej zaprzyjaźnił się z innymi domownikami, którzy zastąpią mu Ciebie w tym trudnym dla niego czasie.

Choć jest to bez wątpienia trudne, to naprawdę nie powinniśmy bagatelizować kocich potrzeb i zapominać o nim w momencie, gdy w domu zamieszka niemowlę. Dla zwierzaka jest to ogromna krzywda, dlatego starajmy się choć kilka chwil dziennie poświęcić na zabawę, pieszczoty. Nagradzajmy kota za to, że zaakceptował nowego domownika. Natychmiast reagujmy na wszelkie przejawy agresji. Zobaczycie, że sytuacja szybko wróci do normy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie