To częsty obrazek w domach właścicieli kotów. Pupil podchodzi do miski wypełnionej jego ulubioną karmą, po czym wyciąga co smaczniejsze kąski i zanosi je w inny kąt, aby tam spokojnie je spałaszować. Takie zachowanie kotów doprowadza właścicieli do szewskiej pasji, bo przecież nie po to inwestuje się w miskę, aby zwierzak ostentacyjnie ją lekceważył. Poza tym jedzenie roznoszone po domu brudzi. Co zrobić w takiej sytuacji? Warto zacząć od zrozumienia, o co właściwie chodzi pupilowi.
Dzikie koty bardzo często podczas polowania używają łap, którymi unieruchamiają ofiarę i dopiero wtedy wbijają w nią zęby. Oczywiście kot domowy nie musi polować, ale czasami mogą się w nim odezwać pierwotne cechy, czego objawem jest właśnie wyciąganie kawałków jedzenia z miski przy pomocy łapki. W ten sposób zwierzak daje upust swojemu instynktowi.
Drugim spadkiem po dzikich przodkach może być potrzeba zaniesienia jedzenia z dala od źródła wody. Jeśli więc miska z jedzeniem stoi w domu w pobliżu miski z wodą, kot może czuć potrzebę przeniesienia się w inne miejsce, gdzie dokończy posiłek. Dzikie koty robią tak, aby nie zanieczyścić wody krwią i resztkami mięsa.
Powodem wynoszenia jedzenia z miski w ustronne miejsce może być to, że kot nie akceptuje hałasu i zwyczajnie nie chce jeść w miejscu, które jest głośne i pełne ludzi, a takie warunki zwykle panują w kuchni. Można to łatwo sprawdzić zmieniając miejsce serwowania posiłków pupilowi.
Czasami dochodzi do odwrotnej sytuacji, gdy kot wynosi jedzenie tam, gdzie znajdują się domownicy. Zwierzak po prostu nie chce jeść w samotności lub ma silną potrzebę czucia bliskości swojego pana.
Nie można wykluczyć, że kot wyciąga jedzenie z miski dla zabawy – szczególnie będzie to dotyczyć suchej karmy. Uciekające po podłodze chrupki mogą być przecież świetną zabawką. Takie zachowanie obserwuje się u kociąt oraz kotów dorosłych, które mają stały dostęp do jedzenia i po prostu nie traktują pełnej miski jako czegoś szczególnego.
Ostatnim prawdopodobnym powodem może być niewygodna dla kota miska. Jeśli zwierzakowi ciężko się z niej korzysta, bo np. jest mała i kot nie ma możliwości swobodnego wypicia sosu, to efektem będzie właśnie jedzenie z podłogi. Dlatego najlepsza dla kota jest szeroka i dość płaska miska, do której zwierzę nie musi się zbyt mocno schylać.
Kot wyciągający jedzenie z miski to dość częsta sytuacja, która może mieć bardzo różne przyczyny. Warto poobserwować pupila i przeprowadzić testy ze zmianą miski czy miejsca serwowania posiłków. To powinno pomóc.