Opieka na niewidomym kotem

Wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów u kotów. Jego utrata wiąże się z ogromnym stresem i znacznie utrudnia zwierzakowi życie. Na szczęście koty domowe mogą w miarę normalnie funkcjonować bez wzroku i dość szybko przystosowują się do swojej niepełnosprawności. Ważne jest tutaj jednak wsparcie ze strony właściciela.

Przyczyny utraty wzroku u kotów

Przyczyn utraty wzroku u kota może być wiele. Do najczęstszych zaliczamy:

  • starość
  • cukrzycę
  • chroby wirusowe, m. in. tzw. koci katar – w tym przypadku wzrok najczęściej tracą małe kocięta, u których choroba została wykryta zbyt późno
  • urazy mechaniczne

Bardzo ważne jest, by kota dokładnie obserować i przy pojawieniu się niepokojących objawów udać się z nim natychmiast do weterynarza. Jeśli zwierzak ma zaropiałe, załzawione oczy albo sklejone powieki, będzie wymagał pomocy medycznej.

W wielu przypadkach pupilowi uda się pomóc, jednak może się też zdarzyć, że weterynarz stwierdzi częściową lub całkowitą utratę wzroku. Co wówczas zrobić? Na pewno nie wpadać w panikę. Jeżeli kot stale przebywa w domu, to z naszą pomocą uda mu się przywyknąć do nowej sytuacji.

Trudności niewidomego kota

Jeśli kot utracił wzrok we wczesnej młodości, wówczas szybciej zaadaptuje się do nowej sytuacji. To, że nie widzi, będzie po prostu dla niego naturalne. W gorszej sytuacji są dorosłe osobniki. Kilkuletni kot, który utracił wzrok, będzie musiał zmienić swoje przyzwyczajenia i dostosować się do  otoczenia. Z pewnością ślepota spowoduje u niego wyostrzenie innych zmysłów, takich jak węch i słuch, i to na nich zwierzak będzie się opierał.

Oczywiście od czasu do czasu kot będzie potrzebował naszej pomocy.  Może się zdarzyć, że wejdzie na jakiś mebel i nie będzie potrafił z niego zejść albo utknie w wannie, czy innym nieodpowiednim miejscu. Wówczas będzie wymagał wsparcia.

Opieka nad niewidomym kotem

Opieka nad niewidomym kotem nie jest jakoś specjalnie uciążliwa, bo zwierzęta te szybko się przywyczająją do nowych wyzwań. Warto jednak pamiętać o kilku prostych zasadach:

  • nieprzestawiajmy mebli i innych rzeczy, których położenie kot znał, zanim stracił wzrok,
  • miski na jedzenie, wodę i kuwetę stawiajmy zawsze w tym samym miejscu, podobnie jest z leżankami i innymi miejscami do odpoczynku,
  • nie zostawiajmy na podłodze rzeczy, o które kot może sie potknąć i uderzyć np. zakupów, butów, kartonów, odkurzacza, itp.
  • zabezpieczmy okna i balkony, bo kot nie widzi, że za nimi nic nie ma,
  • uważajmy na wannę wypełnioną wodą, bo zwierzak może do niej wpaść i mieć trudności z wyjściem,
  • kupmy zabawki, które wydają dźwięki, wówczas kotu będzie łatwiej z nich korzystać.

Utrata wzroku  nie musi być dla zwierzaka wyrokiem. Czasami wystarczy wprowadzić w domu kilka niewielkich zmian, by kot wciąż czuł się swobodnie i bezpiecznie. Pamiętajmy, że nasz pupil potrafi się odwdzięczyć za okazaną miłość i wsparcie. To, że stracił wzrok, nie czyni go gorszym i mniej przywiązanym do właściciela!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie