Od przybytku głowa nie boli, czyli dlaczego warto mieć dwa koty?

Mateusz Nowak
27.01.2017

Posiadanie kota podobno uzależnia i jest w tym stwierdzeniu sporo prawdy. Wiele osób, które przygarnęły pod swój dach czworonoga w krótkim czasie planuje powtórkę. Dwa koty to podwójny obowiązek, ale też podwójny powód do radości. Koci behawioryści podkreślają również, że towarzystwo drugiego zwierzaka ma bardzo dobry wpływ na rozwój emocjonalny pupila.

Dwa koty rzadko się nudzą

To najważniejszy argument przemawiający za tym, aby zdecydować się na posiadanie dwóch kotów. Powinien trafić szczególnie do tych właścicieli, którzy muszą zostawiać swoich pupili samych nawet na kilkanaście godzin. Dwa koty nie tylko dotrzymają sobie towarzystwa, ale też będą czuć się bezpieczniej.

Pamiętaj

Koty żyjące pod jednym dachem z innym osobnikiem dużo rzadziej zapadają na depresję i inne choroby psychiczne.

Wielu właścicieli skarży się, że ich koty zostawiane same w domu stają się niegrzeczne, niszczą wyposażenie, znaczą teren, przeraźliwie miauczą. Nie jest to wcale oznaka złości, ale próba pozbycia się emocji i dania upustu pierwotnym instynktom.

Pamiętajmy, że kot zamknięty w domu nie może polować, skakać po drzewach, mieć kontaktu z innymi zwierzętami. To rodzi w nim frustracje. Często najskuteczniejszym rozwiązaniem tego problemu jest sprawienie pupilowi towarzystwa w postaci drugiego kota.

Świadomy wybór

Oczywiście wprowadzenie drugiego kota do domu nie powinno być chaotyczne. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na przygarnięcie od razu dwóch zwierząt – optymalnym wyborem będzie rodzeństwo z jednego miotu. Wówczas koty błyskawicznie oswajają się z nową sytuacją i nie wykazują wobec siebie żadnej agresji.

Właściciele, którzy już posiadają dorosłego kota i zdecydowali się przygarnąć kolejnego powinni natomiast działać bardzo rozważnie. Koci behawioryści radzą, aby drugi zwierzak był młody (może to być kocię) i najlepiej przeciwnej płci. Wówczas jest duża szansa na to, że starszy osobnik zaopiekuje się nowym towarzyszem i nie będzie go uznawać za zagrożenie dla swojej pozycji.

Po wprowadzeniu drugiego kota do domu warto przez kilka dni bacznie obserwować zachowanie obu zwierzaków i reagować na wszelkie przejawy agresji z obu stron. W skrajnych przypadkach konieczne może być czasowe rozdzielenie kotów, jednak docelowo należy zrobić wszystko, by zwierzęta zaczęły się akceptować. Po kilku tygodniach powinny już znaleźć wspólny język i stanowić dla siebie bardzo cenne towarzystwo.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie