Choć wiele osób sądzi, że koty domowe najchętniej tylko by spały, jadły i od czasu do czasu domagały się pieszczot, to w rzeczywistości większość zwierzaków ma silną potrzebę aktywności. Jeśli kot nie ma warunków do pozbycia się nadmiaru energii i realizacji swoich naturalnych instynktów, może stać się apatyczny, nieszczęśliwy, a nawet agresywny. Problemem kotów niewychodzących jest niewielki metraż mieszkania, dodatkowo ograniczany przez właściciela. Na szczęście istnieją proste sposoby na to, aby zwiększyć przestrzeń dla kota.
Kot wcale nie potrzebuje ogromnego metrażu, aby czuć się w mieszkaniu dobrze i żyć aktywnie. Te sprytne zwierzęta bardziej od biegania lubią wspinaczkę, skoki i oczywiście chowanie się. Dlatego w małym mieszkanku warto zadbać o to, aby pupil miał do swojej dyspozycji różne tunele, przeszkody (oczywiście bezpieczne) i koniecznie półki, na które może wskakiwać.
Bardzo dobrym rozwiązaniem, a jednocześnie najwygodniejszym dla właściciela, jest zakup tzw. kociego drzewka. To specjalna, wysoka konstrukcja, często wyposażona w drapak, na którą kot może się wdrapać, przeskakiwać z półki na półkę, trącać sznurek czy chować się w małym domku. Taka atrakcja na pewno zapewni pupilowi mnóstwo frajdy, a właścicielowi – święty spokój.
Balkon to dodatkowa przestrzeń, którą warto wykorzystać, aby zapewnić kotu jak najlepsze warunki do aktywnego życia. Oczywiście jest to możliwe tylko w miesiącach letnich i po wcześniejszym zabezpieczeniu balkonu tak, aby zwierzak nie mógł zrobić sobie krzywdy. Koniecznie trzeba zastosować siatkę ochronną, także nakładaną od góry.
Tak zabezpieczony balkon będzie świetną odskocznią od mieszkaniowej codzienności, pozwoli kotu poznać nowe zapachy, poobserwować otoczenie, a także pooddychać świeżym powietrzem.
Zwiększenie przestrzeni życiowej dla kota to jedno, ale stymulowanie zwierzaka przez właściciela i pozostałych domowników jest równie ważne, a może nawet ważniejsze. Nie można zakładać, że kot świetnie zajmie się sam sobą. Żadne, nawet najwymyślniejsze zabawki, nie zastąpią mruczkowi kontaktu z człowiekiem.
Jeśli kot jest niewychodzący, należy jak najczęściej bawić się z nim w „polowanie”, zachęcać go do aktywności i poświęcać mu 100% uwagi – kotu nie wystarczy, że właściciel podrapie go za uszkiem czytając gazetę.
Zwiększając przestrzeń dla kota i dbając o jego stymulację, można mieć pewność, że zwierzak będzie nie tylko w dobrej kondycji psychicznej, ale też fizycznej – chodzi tutaj o zmniejszenie ryzyka otyłości.