Jak oduczyć kota drapania mebli?

Mariusz Siwko
11.11.2020

Chyba każdy właściciel kota w pewnym momencie spotkał się z mniejszym lub większym problemem drapania wyposażenia domowego przez swojego pupila. Dla dużej liczby osób z pewnością takie zachowania kotów są też czynnikiem odstraszającym przed decyzją o zakupie lub adopcji tego zwierzęcia. Dlaczego koty tak bardzo lubią drapać i co zrobić, żeby kot nie drapał mebli? Poniżej próba odpowiedzi na te pytania.

Dlaczego koty drapią meble?

Po pierwsze należy sobie zdać sprawę z tego, dlaczego w ogóle drapanie jest tak bardzo ulubioną przez te zwierzaki aktywnością. Związane jest to oczywiście z kocią naturą, naturalnymi potrzebami zwierzaka, a nawet jego zdrowiem. Z pewnością nie należy traktować takiego zachowania w kategoriach złośliwości. Drapiąc, koty rozciągają mięśnie, ostrzą pazury, a także oznaczają swoje terytorium. Jest to też dla nich sposób na odreagowanie stresu. Może być to nawet metoda na okazywanie radości! W żadnym wypadku nie możesz zatem pozbawić kota możliwości drapania – możesz spróbować jedynie nauczyć go, jak ma to robić i ukierunkować te jego potrzeby na odpowiednie przedmioty. Jak oduczyć kota drapania mebli?

Jak nauczyć kota korzystania z drapaka?

Podstawowym sposobem na oduczenie kota drapania mebli jest zakup wyposażenia, jakim jest drapak dla kota. Z założenia wyposażenie to ma być przeznaczone, jak wskazuje nazwa, do drapania, eliminując chęć kociaka do takich zachowań na innych przedmiotach. Dużym problemem może być jednak przyzwyczajenie kota do drapaka. Sam zakup i pokazanie nowej zabawki kotu na pewno nie wystarczy. Jak nauczyć kota korzystania z drapaka? Warto przed zakupem zastanowić się nad tym, jakie aktywności lubi nasz kociak – znamy przecież jego przyzwyczajenia, nawyki, ulubione zabawki i możemy to wykorzystać. Drapaki dla kota są bowiem wbrew pozorom wyposażeniem mogącym mieć bardzo skomplikowaną budowę i wiele dodatkowych funkcji. Jeśli Twój kot drapie meble na większych wysokościach, wspinając się, dobrze, abyś dał mu tę możliwość na drapaku. Wówczas warto wybrać wyższy model, wielopoziomowy. Aby wyposażenie to było dla Twojego pupila bardziej atrakcyjne, możesz wybrać drapaki z dodatkowymi zabawkami – sprężynami, czy maskotkami. Dzięki temu drapak może stać się też miejscem do aktywności ruchowych kota, gdy będzie on mógł przemieszczać się pomiędzy poziomami i wyładowywać swoją energię na zabawkach.

Sam zakup odpowiedniej wersji drapaka to jednak wciąż nie wszystko. Odpowiedzią na to, jak nauczyć kota korzystania z drapaka, może też być wybór właściwego miejsca w domu do jego ustawienia. Przede wszystkim powinniśmy dać kotu odrobinę prywatności, ponieważ często traktują one drapaki jako miejsce, do którego nikt inny nie ma wstępu. Unikaj więc miejsc na widoku wszystkich i bardzo ruchliwych – drapak ma być atrakcją dla kociaka, a nie dla jego właściciela. Jeśli Twój kot wciąż nie będzie chciał z drapaka korzystać, możesz spróbować nakierunkować go na niego i niejako pokazać mu, jak go używać. W zależności od charakteru Twojego pupila, możesz wykorzystać do tego piłeczkę, kocie przysmaki, a nawet po prostu wziąć zwierzaka na ręce i „zaprowadzić” do jego mini-świątyni w postaci nowego drapaka.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie