Teoretycznie dom czy mieszkanie to najbezpieczniejsze środowisko dla kota. Okazuje się jednak, że nawet tam czyha na niego wiele zagrożeń. Wynika to głównie z wrodzonej ciekawości zwierzaków do penetrowania różnych obszarów. Właścicielowi może nawet nie przyjść do głowy, że jego pupil zechce zajrzeć do pralki czy przecisnąć się przez uchylone okno. Dlatego tak ważne jest, aby ograniczyć ryzyko. Jak stworzyć dom, który będzie bezpieczny dla kota? Podpowiadamy 8 zasad.
- Usuń drobne przedmioty – koty są łakomczuchami, szczególnie młode, dlatego warto zadbać, aby pupil nie miał okazji zjedzenia jakiegoś drobnego przedmiotu. Lepiej pousuwać z mebli małe bibeloty. Trzeba dobrze zabezpieczyć biżuterię, nie zostawiać na stole gumy do żucia czy papierowych kulek.
- Podwiń luźne sznurki – chodzi o wszelkie sznurki służące do podciągania rolet czy żaluzji. Dla kota może to być świetna zabawka. Jednak wystarczy chwila, aby zwierzak zaplątał się w sznurek, a nawet na nim zawisł i się udusił. Trzeba na to bardzo uważać.
- Zabezpiecz otwory okienne – jeśli kot zostaje sam w mieszkaniu, to naprawdę rozsądniej będzie pozamykać wszystkie okna i wyjście na balkon. Koty są bardzo sprytne i ciekawe świata, dlatego wystarczy im drobna okazja, aby podjęły próbę przeciśnięcia się przed mały lufcik. Może się to skończyć tragicznym w skutkach upadkiem. Wbrew legendom kot nie ma 9 żyć.
- Uwaga na kable i przewody – lepiej nie dawać kotu okazji do wypróbowania smaku izolacji przewodów. Zwierzak może też potraktować luźny kabel jako zabawkę. Dlatego wszelkie przewody powinny być zabezpieczone. Warto również zainwestować w osłonki kontaktów.
- Zrób przegląd roślin – wiele roślin, które tak chętnie trzymamy w domach, jest dla kota trujących. Przykładem jest dracena. Takie rośliny powinny znajdować się poza zasięgiem zwierzęcia, przynajmniej na etapie, gdy wszystko dookoła go interesuje.
- Opuszczaj deskę klozetową – ciekawski kot może chcieć zajrzeć do muszli, co może się skończyć mało przyjemną kąpielą, a w przypadku małych zwierzaków nawet utonięciem.
- Dobrze zabezpiecz szafkę z kubłem na śmieci – jeśli kot się do niego dostanie, to w najlepszym przypadku skończy się to niezłym bałaganem. Gorzej, gdy zwierzak postanowi skosztować resztek. Bardzo niebezpieczne są też worki foliowe, które zwykle trzymamy w szafce pod zlewem. Kot podczas zabawy może się w taki worek zaplątać i udusić.
- Sprawdzaj pralkę przed włączeniem – tak, bęben pralki wypełniony ubraniami może być wielką atrakcją dla kota, który urządzi sobie w nim legowisko. Lepiej więc przed uruchomieniem urządzenia sprawdź, czy poza brudną bielizną w pralce nie ma nieproszonego gościa.
Większość tych zasad dotyczy oczywiście właścicieli małych kotów, które dopiero poznają dom i nie mają świadomości różnych zagrożeń. Warto dmuchać na zimne i nawet posunąć się do lekkiej przesady niż nieopatrznie narazić pupila na niebezpieczeństwo.