Do czego kotu potrzebne są wąsy?

Wąsy na pyszczku to nieodzowny atrybut każdego kota. Trudno sobie go bez nich wyobrazić.   Potrzebne mu są nie tylko po to, by ładnie wyglądać, ale przede wszystkim, by doskonale orientować się w przestrzeni. Kocie wąsy to tak naprawdę włosy czuciowe, które fachowowo nazywane są wibrysami. Sprawdźmy, jakie kryją tajemnice.

Wibrysy jak włosy

Kot ma średnio dwadzieścia cztery wibrysy, które umieszczone są po dwanaście z każdej strony pyszczka. Na pierwszy rzut oka podobne są do włosów, jednak trochę się od nich różnią. Przede wszystkim są niemal dwukrotnie grubsze i sztywniejsze, a ich cebulki tkwią głęboko w skórze.

Kocie wąsy są bardzo wrażliwe na dotyk.  Komórki czuciowe oplatające cebulki, błyskawicznie przekazują imformacje do mózgu, a że reagują na nawet najmniejsze zawirowania powietrza, to pozwalają kotu doskonale orientować się w przestrzeni. Wibrysy przekazują nie tylko wrażenia czuciowe, ale też ból.

Do czego kotom potrzebne są wąsy?

Wibrysy są potrzebne każdemu kociakowi do normalnego funkcjonowania. Są niezbędne w wielu codziennych czynnościach:

  • Pomagają orientować się w przestrzeni - badają najbliższe otoczenie.
  • Pomagają w przemieszczaniu się w porach nocnych - dzięki nim kot może bez problemu omijać przeszkody, których nie widzi.
  • Przydają się podczas łowów - szczególnie w porze nocnej, bo pomagają zlokalizować ofiarę. Według naukowców nawet ślepy kot jest w stanie upolować mysz, właśnie dzięki swoim wąsom.
  • Małym, ślepym jeszcze kociętom pomagają w orientacji w terenie i trafieniu do sutków matki.

Co ciekawe wibrysy informują też, w jakim nastroju jest kot. Kiedy zwierzak jest zrelaksowany, jego wąsy są szeroko i swobodnie rozstawione. Z kolei w sytuacji zaciekawienia wibrysy wysuwają się do przodu, by zbadać otoczenie.  Kot wysuwa wąsy także w sytuacji zagrożenia, a gdy chce się bronić, przyciska je do policzków.

Nie obcinaj kotu wąsów!

Wibrysy są dla kotów bardzo ważne, dlatego pod żadnym pozorem nie powinniśmy ich obcinać. Konsekwencje dla zwierzaka mogą bowiem być bardzo poważne:

  • Kot może stracić umiejętnosć oceny szerokości otworów i utknąć w jakimś miejscu,
  • Może upadać z wysokości, bo nie potrafi dobrze ocenić odległości,
  • Może stracić równowagę podczas stania i biegania,
  • Będzie zdezorientowany, nie będzie potrafił prawidłowo oceniać otoczenia,
  • Będzie częściej wpadać na przeszkody.

Uszkodzone wibrysy odrastają, jednak ten proces trwa nawet 2-3 miesiące. Pamiętajmy, że jeśli mieszek włosowy został uszkodzony, wówczas wąsy w ogóle nie odrosną, a to może nieść bardzo przykre dla kota konsekwencje. O ile zwierzak, który przebywa w domu, na małej przestrzeni, może sobie jakoś z tym poradzić, to dla kota żyjącego na wolności będzie to już ogromny problem. 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie