Koty większość swojego czasu przesypiają, ale niektóre z nich mają wyraźne problemy z zaśnięciem w nocy. Są takie osobniki, które przez całą noc pozostają czujne, ponieważ budzi się w nich pierwotny instynkt łowny. Dla właścicieli oznacza to jednak same kłopoty: hałasy, miauczenie, huk zrzucanych przedmiotów itd. Dlaczego niektóre koty budzą się w nocy i nie mogą przespać do rana? Poznaj 5 najczęstszych powodów.
- Błędy wychowawcze – koty szybko zapamiętują sytuacje, które są dla nich korzystne, dlatego jeśli w przeszłości zdarzyło Ci się wziąć do łóżka pupila mającego problem z zaśnięciem, to nie dziw się, że kot chce więcej. Takie zachowania mają najczęściej swoje źródło w okresie, gdy zwierzę zostało przygarnięte pod dach i właścicielom bardzo zależało, aby nie czuło się samotne czy wystraszone.
- Źródło światła – koty mają rewelacyjny wzrok i doskonale widzą nawet po ciemku. Trzeba o tym pamiętać, aby zdać sobie sprawę, że skala „ciemności” u kota jest zupełnie inna niż u człowieka. Kot może się wybudzić nawet pod wpływem czerwonej lampki na telewizorze czy oświetlenia akwarium.
- Nuda – to częsty powód u kotów, które całe dnie spędzają samotnie. Wykorzystują ten czas na sen i wówczas w nocy nie są już zmęczone. Kot chciałby, aby właściciel poświęcił mu wtedy trochę czasu i może stać się zaczepny. Jedynym rozwiązaniem tego problemu jest aktywna zabawa z pupilem w ciągu dnia. Pamiętajmy, aby nie zostawiać kota samego na kilkanaście godzin. Jeśli jest to nieuniknione, dobrym pomysłem może być kupno drugiego kota.
- Głód – ale niekoniecznie prawdziwy, tylko wyimaginowany. Do takiej sytuacji dochodzi w przypadku kotów, które są karmione natychmiast po tym, jak właściciel się obudzi. Kot wiąże więc pobudkę pana z tym, że za chwilę dostanie coś smacznego. Niektóre osobniki z tego powodu nie śpią w nocy, bo są tak podekscytowane oczekiwaniem na poranek.
- Choroba – jeśli kot nie śpi w nocy, a do tego wydaje przejmujące dźwięki, może to być objaw jakiejś choroby. Najczęściej jest to ból zęba, różne urazy w obrębie jamy gębowej lub też poważniejsze choroby organów wewnętrznych. Kot może też cierpieć na zapalenie stawów czy kontuzję łapy. Jeśli dojdzie do 2-3 nieprzespanych nocy pod rząd, to trzeba z kotem iść do weterynarza.
Oczywiście powodów, dla których koty budzą się w nocy może być znacznie więcej, jednak warto zacząć od przyjrzenia się tym wymienionym przez nas. W końcu zarówno dla człowieka, jak i dla kota, zdrowy i nieprzerwany sen jest niezwykle ważny.