Czy można wychodzić z kotem na spacer?

Wielu opiekunów kotów domowych zadaje sobie pytanie, czy ich ukochani pupile powinni opuszczać dobrze znane im cztery ściany. Nie da się ukryć, że wypuszczanie zwierzaka samopas jest niezwykle niebezpieczne, ale już wyjścia kontrolowane, w towarzystwie piastuna, który będzie miał wszystko pod kontrolą, mogą okazać się udane.

Z jakim kotem na spacer?

Jeszcze kilka lat temu widok kociaka spacerującego w specjalnych szelkach lub na smyczy wywoływał pewnego rodzaju zdziwienie wśród przechodniów. Dziś coraz więcej opiekunów decyduje się na wyjścia z kotami. Wynika to przede wszystkim z kociej natury – te zwierzaki uwielbiają eksplorować, poznawać nowe miejsca, a do tego świetnie czują się w roli obserwatora. Spora grupa kotów domowych cierpi również na nadwagę lub otyłość, a regularne spacery to świetny sposób na zachęcenie ich do większej aktywności fizycznej. Czy każdy kot nadaje się do eskapad na zewnątrz? Niekoniecznie. Behawioryści podkreślają, że nie dla wszystkich mruczków spacer będzie świetną zabawą. Gdy kot nie jest przyzwyczajony do świata zewnętrznego, wyjście będzie dla niego niezwykle stresującym wydarzeniem, a całą sytuację odbierze jako zagrożenie. Jak dowiedzieć się, czy nasz kot lubi spacery? Tylko poprzez praktykę – jeśli po kilku wyjściach za każdym razem ucieka i próbuje znaleźć schronienie lub wskakuje na nas, najprawdopodobniej nie będzie z niego kompana do spacerów.

Jak zaplanować spacer z kotem?

Do wychodzenia z kotem warto odpowiednio się przygotować. Przede wszystkim trzeba wyposażyć go w kilka niezbędnych akcesoriów i gadżetów.

  1. Smycz i szelki – bez tego kot nie powinien wychodzić na dwór. Dobór tych dodatków w dużej mierze zależy od gabarytów kociaka. W przypadku smyczy na pewno sprawdzą się te w wariancie rozwijanym, który pozwoli zadbać o bezpieczeństwo pupila.
  2. Obroża z adresówką – jeśli kot jeszcze jej nie ma, to przed spacerem koniecznie trzeba ją nabyć. Szczególnie ważna jest adresówka – gdy zwierzakowi udałoby się wydostać z szelek i uciec, wskazanie adresu i numeru telefonu ułatwi zadanie potencjalnemu znalazcy.
  3. Zabezpieczenie przeciw pasożytom – świetnie sprawdzi się obroża Foresto dla kota, ale można również użyć kropli lub sprayów odstraszających.

Potem należy rozpocząć naukę chodzenia na smyczy. Powinna składać się ona z następujących kroków:

  • z chodzenia z kotem na smyczy w domu – co najmniej kilka tygodni przed pierwszym wyjściem na spacer,
  • z krótkich spacerów w pobliżu domu, np. po ogródku lub tarasie.

Po stronie opiekuna jest ciągła kontrola kociaka – gdy zwierzę polubi wędrowanie, po kilku spacerach przyzwyczai się do szelek i smyczy. Warto jednak pamiętać o tym, żeby unikać hałaśliwych i ruchliwych miejsc (mogą wpływać stresująco) oraz spotkań z innymi zwierzętami (zwłaszcza tymi bezdomnymi i dzikimi), a po każdym spacerze sprawdzać skórę zwierzęcia – nie tylko pod kątem czystości, ale też obecności pasożytów takich jak kleszcze czy pchły.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.