Czy dwa koty się polubią? Sprawdź, jak to ocenić

Wielu właścicieli kotów spotkało się z teorią, że najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie co najmniej dwóch mruczków. Dzięki temu zwierzaki nie będą się nudzić podczas wielogodzinnej nieobecności domowników, dobrze zniosą nawet kilkudniową rozłąkę, będą się lepiej rozwijać i po prostu żyć szczęśliwiej. I jest w tym oczywiście sporo racji, natomiast tylko pod warunkiem, że osobniki mieszkające pod jednym dachem się lubią, a przynajmniej akceptują. Po czym można to poznać? Sprawdź te niezawodne sygnały.

Sposób witania się

Jeśli rozważasz przygarnięcie drugiego kota i masz już nawet na oku kandydata, to na dobry początek sprawdź, jak oba osobniki się witają. O przyjaznym nastawieniu będzie świadczyć fakt, iż podchodzą do siebie z dużą ciekawością, mając podniesione wysoko ogony – jest to sygnał zdradzający akceptację oraz dobre zamiary.

Spanie blisko siebie

Po przygarnięciu nowego kota pod swój dach nie oczekuj, że zwierzaki od razu zaczną za sobą szaleć. Daj im trochę czasu i regularnie obserwuj ich zachowanie. Jednym z lepszych sposobów na ocenienie, czy koty się zaakceptowały, jest przyjrzenie się, w jaki sposób śpią. Jeśli robią to w swoim pobliżu lub wręcz zajęły wspólne legowisko, to sprawa jest prosta – masz w domu kocich przyjaciół.

Korzystanie z tych samych zabawek

Koty niechętnie dzielą się swoimi rzeczami, a już na pewno nie z drugim osobnikiem. Dlatego w sytuacji, gdy Twój mruczek nie widzi przeszkód w tym, aby nowy lokator pobawił się jego zabawkami, możesz mieć pewność, że koty żyją ze sobą w zgodzie i nie będziesz mieć z nimi problemów wychowawczych. To super wiadomość! 

Aktywna, wspólna zabawa

Posiadanie dwóch kotów powinno Cię nieco odciążyć w poświęcaniu im swojego czasu. Pod warunkiem jednak, że mruczki są sobie bliskie i potrafią się fajnie bawić razem. Świadczy o tym fakt, że podejmują wspólne aktywności, na przykład ganiają się po mieszkaniu, naśladują swoje ruchy, w tym samym czasie przybiegają do kuchni po coś pysznego etc.

Nie wykazują zazdrości

Zazdrość jest typową kocią przywarą, która nie zawsze występuje w mruczącej gromadzie. O dobrych relacjach między kotami najlepiej świadczy fakt, iż nie wykazują one zazdrości o właściciela, czyli np. nie biją się o to, który pierwszy otrzyma porcję pieszczot, nie odganiają się nawzajem, nie syczą na siebie w obecności domowników.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie