Kiedy warto zabrać kota do fryzjera?

Kocie włosy różnią się od sierści psa, a i samo zwierzę zwykle podchodzi bardzo skrupulatnie do swojej higieny. Czasem jednak musimy pomóc naszemu pupilowi w zachowaniu odpowiedniej higieny. Kiedy warto rozważyć wizytę u groomera? Co jest istotne przy strzyżeniu kotów? O jakie jeszcze cechy w wyglądzie kota można zadbać u groomera?

1. Czy strzyżenie kota jest w ogóle potrzebne?

2. Strzyżenie kotów - kiedy warto zabrać pupila do profesjonalnego salonu?

3. Na co zwrócić uwagę pielęgnując sierść kota?

Czy strzyżenie kota jest w ogóle potrzebne?

Każdy, kto ma kota jest w stanie przyznać, że to zwierzęta o bardzo higienicznym trybie życia. Przeciętny czworonóg potrafi spędzić nawet połowę całej swojej aktywności w ciągu doby tylko na czyszczeniu i układaniu swojego futerka. Czasem jednak zwierzę nie będzie sobie w stanie samodzielnie poradzić i w takiej sytuacji powinniśmy mu pomóc w utrzymaniu należytej higieny. Najczęstszymi powodami, dla których kot zaniedbuje swoją sierść są różnego rodzaju choroby, zaawansowany wiek, a także osłabienie spowodowane leczeniem lub innymi niestandardowymi sytuacjami. Także koty o długiej sierści mogą mieć problem z jej pielęgnacją.

Strzyżenie kotów - kiedy warto zabrać pupila do profesjonalnego salonu?

Kocia sierść sama układa się i nawilża przy pomocy sebum w miarę, jak zwierzę ją liże. Jeżeli kot nie jest w stanie tego zrobić, wtedy dobrym pomysłem jest zabranie go do profesjonalnego salonu zajmującego się strzyżeniem i pielęgnacją zwierząt. Doświadczony groomer dokona nie tylko strzyżenia kota, ale także pomoże w zadbaniu o higienę oczu i uszu, czy też przytnie zbyt długie pazurki. Zabiegi pielęgnacyjne, jakie wykonuje koci fryzjer zwykle składają się z kilku etapów i obejmują kąpiel, suszenie, czesanie oraz strzyżenie nadmiaru sierści. Jest to szczególnie istotne dla kotów długowłosych. Jeżeli nasz pupil nie lubi podobnych form pielęgnacji, pomoc profesjonalisty jest tym bardziej wskazana. Z jednej strony zapewnimy kotu mniej stresu i nerwów, a z drugiej unikniemy podrapania i pogryzienia ze strony niezadowolonego czworonoga.

Na co zwrócić uwagę pielęgnując sierść kota?

Procedura strzyżenia kotów to nie wszystko. Aby zwierzę cieszyło się ładnym futerkiem, musimy zadbać o jego odpowiednią dietę i odżywienie. Golenie kota do gołej skóry jest wskazane tylko w przypadku, gdy musi on przejść zabieg u weterynarza lub gdy weterynarz zaleci takie działanie z innych powodów. Pamiętajmy, że kocie futro pełni zarówno funkcję ogrzewania, jak i ochrony przed nadmierną temperaturą, w związku z czym nie powinniśmy zabierać mu tej formy ochrony przed warunkami zewnętrznymi.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie