Zabawy z kotem – jak urozmaicić wspólne życie pod jednym dachem?

Kot w domu to nie tylko mruczący kompan codziennego życia, ale też inteligentny zwierzak, który potrzebuje wiele ciepła i uwagi. Jeśli nie mieliśmy dotąd w zwyczaju zabawy z kotem, warto pomyśleć o zmianie przyzwyczajeń, bo na wspólnych harcach można naprawdę wiele zyskać.

Zabawa z kotem to świetny sposób na budowanie więzi

Wiele osób uważa, że koty słabiej przywiązują się do ludzi niż psy, ale to nie do końca zgodne z prawdą. Koty są wyjątkowymi zwierzętami, które chadzają własnymi ścieżkami, są indywidualistami, ale poświęcenie im odpowiedniej ilości czasu na zabawę i pielęgnację procentuje zdecydowanie silniejszą więzią. Ekspert sklepu Pupilo.pl zwraca uwagę na to, jak istotna jest zabawa z kotem już od najmłodszych lat. To właśnie kocięta wykazują największe zainteresowanie zabawkami i aktywnościami, którym można się oddawać wspólnie, jak polowanie na piórka na patyczku lub na turlaną piłkę.

Zabawa z kotem to, w dużej mierze, nauka polowania. Zwierzęta te mają naturalny instynkt łowiecki, a odpowiednia porcja aktywności tylko te umiejętności umacnia. W sklepach można znaleźć całą gamę zabawek dla kotów (od wspomnianych piórek na patyku aż po zaawansowany i wielopiętrowy drapak dla kota ze schowkami, piłeczkami i tunelami do chowania się), a większość z nich wymaga współuczestnictwa człowieka w zabawie – na przykład poprzez rzucanie piłeczki albo operowanie piórkami. Zabawa z kotem rozwija jego zdolności, spryt, sprawność ruchową, ale też dostarcza zwierzęciu odpowiednią porcję ruchu, co procentuje utrzymaniem prawidłowej wagi i jest kluczowe dla zwierząt mieszkających w domach i mieszkaniach, z których nie są swobodnie wypuszczane.

Pielęgnacja zwierzęcia też może być przyjemna

Niektóre zwierzęta wzbraniają się przed jakimikolwiek zabiegami pielęgnacyjnymi i na obcinanie paznokci trzeba zabierać je do weterynarza, ale wiele kotów wprost przepada za czesaniem i głaskaniem. Jeśli tylko nie zniechęcimy kota do tej czynności, to jest duża szansa na to, że będzie to jedna z jego ulubionych czynności pielęgnacyjnych.

By czesanie sierści, wyczesywanie kołtunów i zabrudzeń było dla zwierzaka przyjemne, powinno odbywać się w miłej atmosferze i być przeplatane głaskaniem. Kluczową kwestią jest również korzystanie z odpowiednich narzędzi. Trudno wyobrazić sobie wyczesywanie długowłosej sierści zwyczajnym grzebieniem, który ciągnie za skołtunioną sierść. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest za to furminator dla kota. To niezwykle praktyczny i wygodny rodzaj szczotki, która pozwala wyczesywać martwą sierść, a jednocześnie nie drapie skóry i nie ciągnie za sierść, która jest splątana. Furminator jest dostępny w różnych rozmiarach, co pozwala dobrać optymalny wariant do długości sierści i wielkości zwierzęcia.

Nic nie zastąpi czasu spędzanego wspólnie

Nawet najbardziej wymyślne zabawki, piętrowe drapaki, tunele i domki nie sprawią, że kot będzie szczęśliwy, jeśli zupełnie nie będziemy się nim interesować. To właśnie czas poświęcany zwierzęciu jest kluczowy dla jego dobrego samopoczucia, aktywności, energii i poczucia bezpieczeństwa.

A może drugi kot?

Wiele osób, które zdecydowało się na więcej niż jednego kota, uznaje to za jedną z najlepszych decyzji. Dwa koty to tylko odrobinę więcej zachodu przy czynnościach pielęgnacyjnych i sprzątaniu, a okazuje się, że wiele zwierząt w duecie sprawuje się bardzo dobrze. Dwa koty w domu mogą się od czasu do czasu ze sobą spierać, walczyć o legowisko czy uwagę ludzi, ale będą też dla siebie urozmaiceniem, gdy domownicy wyjdą do pracy lub położą się spać.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie