Od schroniska do skutecznej adopcji

Informacja prasowa

17 marca 2017

Z najnowszego raportu NIK dot. zapobiegania bezdomności zwierząt, opublikowanego w czerwcu 2016 roku wynika, że choć coraz więcej bezdomnych zwierząt znajduje nowy dom, to jednak ciągle jest ich znacznie mniej, nią trafiających do schronisk.

O tym jak poważny jest to problem, świadczą liczby. Jak podaje Najwyższa Izba Kontroli, w Polsce pod koniec 2014 roku działały 184 schroniska dla zwierząt, tj. o 34 więcej niż w 2011 roku. W stosunku do 2011 roku wzrosła liczba zarówno przebywających w schroniskach psów (do ok. 106 tys., tj. o ponad 5 proc.), jak i kotów (do ok. 24 tys., tj. o prawie 18 proc.).

Jak słusznie zauważa NIK, działania ograniczające się przede wszystkim do wyłapywania i umieszczania zwierząt w schroniskach nie zapobiegają bezdomności. Rozwiązanie tego problemu wymaga kompleksowych i wielokierunkowych działań profilaktycznych, obejmujących znakowanie i ewidencjonowanie wszystkich zwierząt oraz wprowadzenie realnych zachęt do stosowania kastracji i sterylizacji. Umieszczanie zwierząt w schroniskach oraz intensywna akcja adopcyjna są ostatnimi z ważnych elementów procesu ograniczania bezdomności.

Tematowi skutecznego przygotowania psów i kotów przebywających w schroniskach do adopcji poświęcona będzie IV. Konferencja pod hasłem „Pies i kot - od schroniska do skutecznej adopcji, która w niedzielę 2 kwietnia 2016 roku odbędzie się w Schronisku dla Zwierząt w Skałowie. W tegorocznym wydarzeniu weźmie udział ok. 80-90 pracowników schronisk, wolontariuszy, osób prowadzących przytuliska i domy tymczasowe dla zwierząt, a także działaczy fundacji i stowarzyszeń prozwierzęcych. Konferencję organizują Związek Międzygminny "Schronisko dla Zwierząt" i Stowarzyszenie Przyjaciół Schroniska dla Zwierząt w Skałowie we współpracy ze Szkołą i klubem "Psiaki Poznaniaki".

Konferencja będzie się składała z dwóch bloków tematycznych obejmujących wykłady i dyskusje.

Blok dotyczący psów poprowadzi Marta Kurpińska - miłośniczka i trenerka psów, współzałożycielka i kilkuletnia współprowadząca fundacji dogoterapeutycznej oraz szkoły dla psów, członkini Polskiego Towarzystwa Etologicznego oraz Eto-Vetu, w którym odpowiada za koordynację kontaktów z zagranicą. Marta Kurpińska propaguje szkolenia nastawione na porozumienie z psem. Obecnie pracuje na rzecz Dogs Trust - największej brytyjskiej charytatywnej organizacji prozwierzęcej, w której odpowiada m.in. za przygotowanie psów do adopcji, przeprowadzanie procedur adopcyjnych oraz szkolenia dla nowych właścicieli psów. Podczas Konferencji Marta Kurpińska przeprowadzi szkolenie na temat dobrego startu szczeniąt.

Blok poświęcony kotom poprowadzi Maria Habrowska – szkoleniowiec i behawiorystka zajmująca się psami i kotami. Specjalizuje się w zakresie dobrostanu kotów i psów pracujących w terapii kontaktowej. Jest członkinią Polskiego Towarzystwa Etologicznego. W szkolenie pozytywne zaangażowana od roku 2000, m.in. jako fundatorka i kilkuletnia współprowadząca fundacji dogoterapeutycznej oraz szkoły dla psów. Marta Habrowska poprowadzi zajęcia z zakresu komunikacji wewnątrz i zewnątrz gatunkowej kotów w specyficznych warunkach schroniskowych.

Gospodarzem wydarzenia już po raz drugi będzie Schronisko dla Zwierząt w Skałowie koło Kostrzyna Wielkopolskiego – jedna z najnowocześniejszych tego typu placówek w Polsce. Obiekt został wzniesiony dzięki współpracy jedenastu wielkopolskich gmin i Starostwa Powiatowego w Poznaniu. Od października 2015 roku, gdy schronisko zostało oddane do użytku, trafiają do niego bezdomne zwierzęta z terenu gmin: Czerwonak, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Mosina, Nekla, Pobiedziska, Puszczykowo, Suchy Las i Swarzędz.

„Konferencja „Pies i kot – od schroniska do skutecznej adopcji”, to największa tego typu inicjatywa obejmująca cykliczne spotkania osób zajmujących się pomocą bezdomnym zwierzętom. Ogromne zainteresowanie wymianą doświadczeń i zdobywaniem wiedzy cieszy tym bardziej, że wpływa to bezpośrednio na podnoszenie dobrostanu zwierząt w schroniskach i zwiększa ich szanse na skuteczną adopcję. Cieszymy się, że Konferencja łączy środowiska prozwierzęce.” – mówi Lidia Rychlewska, Z-ca Dyrektora Schroniska dla Zwierząt w Skałowie.

Patronat medialny nad IV. Konferencją „Pies i kot - od schroniska do skutecznej adopcji” objęły: TVP3 Poznań, Radio Merkury, magazyn Kocie Sprawy, wortal Psy24.pl oraz serwisy internetowe Kostrzyn-24.pl i ZooPraca.pl.

Konferencję wspierają: agencja reklamowa about ad oraz Druk Poznań.

Szczegółowe informacje na temat Konferencji są dostępne w opisie wydarzenia na portalu społecznościowym Facebook:

https://www.facebook.com/events/1298758860180974/

oraz na stronach:

http://schronisko-skalowo.pl/

http://www.psiakipoznaniaki.pl/

Kontakt dla mediów:

Lidia Rychlewska
tel. 783 552 272
e-mail: zwiazek.miedzygminny.schronisko@op.pl

Karmena Roztocka
tel. 605 055 742
e-mail: karmena@onet.pl

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie