Koty, zgodnie z powszechnym sądem, są zwierzętami bardzo uwielbiającymi odpowiednią higienę. W dużej mierze same dbają o czystość, jednak nie ze wszystkim mogą sobie poradzić. Szczególnie koty z ras długowłosych wymagają szczególnej uwagi podczas zabiegów pielęgnacyjnych. Jak zatem odpowiednio pielęgnować swojego pupila? Zobaczcie 4 podstawowe kroki.
Niezależnie od tego, czy kot ma sierść długą lub krótką, solidne czesanie co kilka dni jest jak najbardziej wskazane. Tym sposobem usuniemy z sierści martwe włoski. Do takiej pielęgnacji konieczne są odpowiednie szczotki. Tutaj znakomicie sprawdza się szczotka, której ząbki zakończone są kuleczkami. Ma ona jeszcze jedną zaletę – kuleczki sprawiają, że przeczesując sierść kota, wykonujemy jednocześnie masaż skóry, który poprawia krążenie i pozytywnie wpływa na zdrowie kota. Częstotliwość czesania zależna jest natomiast od rasy. Przykładowo, koty posiadające jedwabistą, długą sierść (np. koty himalajskie czy persy), muszą być szczotkowane codziennie.
Aby futerko było nie tylko pozbawione martwych włosów, ale także lśniące i mocne, musimy dobrać rodzaj szczotki do rodzaju sierści i kondycji zdrowia kota. Koty krótko- i średniowłose muszą być szczotkowane grzebieniami ze stalowymi ząbkami. Jeżeli sierść jest delikatna, warto zakupić szczotkę z miękkim włosiem. Koty z długą sierścią mogą być czesane drucianą szczotką lub rzadkim grzebieniem (najlepiej z obrotowymi ząbkami).
Jeżeli jest taka potrzeba, można też kota umyć. Nie wszystkie koty akceptują jednak taką formę pielęgnacji. Najlepiej już od pierwszych tygodni życia małego kota, przyzwyczajać go do wody. Jeżeli wystąpi opór, można spróbować umyć kota pod prysznicem, bez zanurzania w wodzie. Pamiętajmy jednak, że do kąpieli nie wolno używać kosmetyków dla ludzi, ponieważ są zbyt agresywne.
W sklepach znajdziemy specjalne szampony dla kotów, których pH dostosowane jest do delikatnej skóry. Poza tym zapoznajmy się ze składem produktu. Najlepiej, by był jak najprostszy i zawierający jak najmniej chemicznych substancji. Zwróćmy uwagę, czy detergenty zastąpiono naturalnymi substancjami. Takie naturalne kosmetyki dla kotów ma w swojej ofercie sklep Wszystkodlazwierzat.pl.
Ważne: Niektóre preparaty do mycia kotów zwalczają także łupież i stany zapalne skóry. Inną zaletą jest skuteczna profilaktyka przed pchłami.
Jeżeli chcemy, by nasz kotek był szczególnie zadbany, możemy spróbować pielęgnacji specjalnymi odżywkami i olejkami. I tu znowu pamiętajmy, by nie używać preparatów przeznaczonych dla ludzi. Regularne zabiegi z użyciem olejków lub naturalnych odżywek sprawią, że sierść kota znacznie się wzmocni, będzie bardziej gładka, miękka i lśniąca. Ponadto wzmacnia się też naturalna barwa sierści. Taka pielęgnacja jest szczególnie polecana dla kotów długowłosych.
Aby opisane powyżej zabiegi były jeszcze bardziej skuteczne, warto sięgnąć po wspomaganie kondycji sierści i skóry od wewnątrz. Dla kotów rozwiązaniem poprawiającym także zdrowie i odporność, jest wprowadzenie odpowiedniej suplementacji. Zbawienny wpływ mają – podobnie jak w przypadku diety człowieka – kwasy tłuszczowe Omega-3 i Omega-6. Znakomite działanie wykazuje także tauryna i lecytyna.
O wygląd kota powinniśmy zadbać nie tylko ze względów estetycznych, ale także zdrowotnych, jak wykazaliśmy w artykule. Jeżeli sierść nie będzie zadbana, może skutkować to nawet podrażnieniami i rozwijaniem się bakterii (szczególnie w okolicach uszu). Dlatego te 4 podstawowe kroki powinny być wyznacznikiem prawidłowej troski o naszego pupila i jego zdrowie.
Informacja prasowa / Komunikat prasowy