Jaki kot dla kogo? Wybieramy rasę kota

Brytyjczyk, kot bengalski, a może dachowiec? Na jakiego kota się zdecydować i od czego to zależy? Choć każdy kot w obrębie tej samej rasy może być zupełnie inny, to istnieją pewne cechy, które są charakterystyczne dla każdej z ras. Warto je poznać, aby dopasować charakter kota do swojego temperamentu i trybu życia.

Zanim zapoznasz się z charakterystyką poszczególnych ras kotów, zwróć uwagę na ich wygląd. Zastanów się, czy w twoim domu odnajdzie się kot długowłosy, który choć piękny, wymaga specjalnej pielęgnacji. Koty, kocięta obejrzysz dzięki ogłoszeniom na sprzedajemy.pl, gdzie możesz się też zapoznać z ceną takich zwierząt. Pamiętaj też, że sam koszt zakupu kota to nie wszystko, decydując się na takiego zwierzaka musisz też zainwestować w niezbędną wyprawkę, czyli karmę, miski, kuwetę, żwirek do kuwety, drapak, itp.

A jakiego kota wybrać? czym charakteryzują się poszczególne rasy kotów?

Dla kogo kot dachowiec?

Dachowiec, a konkretnie kot europejski krótkowłosy to najpopularniejsza, a zarazem najmniej przewidywalna rasa kota. Choć z reguły są bardzo aktywne i energiczne, to w kocim świecie nie brakuje dachowców flegmatyków. W okresie socjalizacji bywają dość strachliwe, dlatego, gdy w naszym domu pojawi się nowy osobnik, warto szczególnie wesprzeć w tym czasie kota i dać mu do zrozumienia, że nowy członek rodziny nie stanowi dla niego zagrożenia. Wbrew powszechnej opinii dachowce, ale też inne rasy kotów bywają bardzo wierne i wdzięczne. Koty europejskie są też bystre, więc przy odrobinie chęci i odpowiedniej motywacji (smakołyki) można nauczyć je wielu "psich" sztuczek.

Kot brytyjski - co warto o nim wiedzieć?

Piękne, puszyste i miękkie... takie właśnie są koty brytyjskie, obok których nie da się przejść obojętnie. Te szaro-niebieskie piękności nie są jednak zbyt aktywne. W przeciwieństwie do dachowców cenią sobie leniwy wypoczynek, są więc świetnymi towarzyszami podczas jesiennych lub zimowych wieczorów. Kot brytyjski to idealny wybór dla domatora, a także osób, które poszukują spokojnego kota. Brytyjczyki (w przeciwieństwie do kotów europejskich) szybko rezygnują też ze skoków na wyższe partie w mieszkaniu, nie powinny więc wskakiwać na wysoko położone półki czy wspinać się po firankach.

Kot Maine Coon, towarzysz dzieci

Ten egzotycznie wyglądający kot domowy charakteryzuje się niezwykłą inteligencją i dumą. Koty rasy Maine Coon są również bardzo towarzyskie i przyjacielskie, będą więc świetnymi towarzyszami dzieci, psów czy innych kotów. Są bardziej aktywne niż koty brytyjskie, ale też zwykle większe i cięższe. Dorosłe Maine Coony mogą ważyć nawet do 9 kilogramów.

Kot bengalski - dla kogo?

Kot bengalski wygląda jak miniaturka lamparta. Jednak niech nie zmyli cie jego egzotyczny, dziki wygląd - koty bengalskie są niezwykle czułe, przywiązane do opiekuna i... gadatliwe. Te koty wydają z siebie naprawdę mnóstwo dźwięków, od tradycyjnego mruczenia, miauczenia, przez warczenie, a nawet ćwierkanie czy gruchanie. Ponadto są dość aktywnymi i żywymi zwierzakami.

 

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie