Jak uszczęśliwić kota?

Historia kota i człowieka wiąże się nierozerwalnie od wieków. Zwierzęta te udomowione zostały już w starożytności, kiedy czczono jako święte. Towarzyszą nam po dziś dzień i są jednym z najczęściej spotykanych zwierząt domowych. Choć wydają się znacznie bardziej samodzielne i mniej wymagające niż psy, zapewnienie kotu szczęśliwej egzystencji wymaga spełnienia kilku warunków.

Decydując się na opiekę nad zwierzęciem, bierzemy na siebie obowiązek zapewnienia mu dobrego i szczęśliwego życia. W zależności od tego, o jakim zwierzęciu jest mowa, te warunki mogą być diametralnie różne. Jakie są w przypadku kota? Oto kilka wskazówek.

Zabawa i budowanie więzi

Choć koty z pozoru wydają się indywidualistami, w rzeczywistości również potrzebują obecności człowieka. Nie chodzi tu wyłącznie o karmienie i czyszczenie kuwety. Kot pozbawiony uwagi właściciela, który dodatkowo nie ma zabawek mogących wypełnić mu czas, może zacząć stwarzać problemy. Do najczęściej spotykanych kłopotów można zaliczyć agresję zwierzęcia, przejadanie się oraz załatwienie potrzeb poza kuwetą.

Dlaczego koty zachowują się w ten sposób? Problemy behawioralne wynikają najczęściej z nudy. Dotyczy to zwłaszcza kotów, które rzadko opuszczają domy. Jeśli zwierzęciu brakuje zabaw oraz uwagi ze strony właściciela może też stać się apetyczne albo zacząć niszczyć meble.

Nie oznacza to wcale, że trzeba poświęcać mu wiele uwagi. Krótka 20 – 30 minutowa zabawa w zupełności wystarczy. Przez resztę dnia, jeśli zapewnimy pupilowi odpowiednie zabawki, ten zorganizuje sobie zabawę samodzielnie. Szeroki wybór zabawek dla kota znajdziemy na stronie SklepZoologic.pl. Wybierać można spośród piłeczek, pluszaków, myszy na sznurku, wędek z piórkiem, zabawek laserowych, tuneli oraz drapaków.
Choć koty potrafią i lubią bawić się same, warto pamiętać, że poświęcając czas na wspólną zabawę, budujemy więź ze zwierzęciem.

Kocie towarzystwo

Koty z reguły doskonale czują się w swoim towarzystwie. Jeśli zatem właściciel nie może poświęcić swojemu pupilowi zbyt wiele czasu, powinien rozważyć adopcję drugiego kota. Dzięki temu nasz kociak zyska nowego kompana. Może się okazać, że będzie to doskonały towarzysz do wspólnych zabaw, obserwowania świata i przytulania.

Okno na świat

Koty to doskonali obserwatorzy. Jeśli nie mogą wychodzić na zewnątrz, lubią siedzieć przy oknie i przyglądać się otoczeniu. Warto stworzyć dla nich dogodne do tego warunki. Może to być miejsca na parapecie albo przy drzwiach balkonowych. Taka miejscówka oprócz możliwości obserwowania świata ma jeszcze jeden atut. Pozwala spokojnie wygrzewać się w promieniach słońca.

Własne miejsce

Oprócz miejscówki przy oknie przyda się jeszcze wygodne i ciepłe miejsce w mieszkaniu. Koty uwielbiają wylegiwać się w pobliżu źródła ciepła. Dawniej były to zwykle kaflowe piece, współcześnie kaloryfery.

Warto wyszukać dla swojego pupila takiego miejsca, w którym będzie mu naprawdę dobrze. Miękko, ciepło i miło. Taki komfort zapewni ułożone w pobliżu źródła ciepła legowisko.

Bo każdy jest inny

Trzeba pamiętać, że tak, jak nie ma dwóch identycznych ludzi, tak nie będzie dwóch kotów o identycznych temperamentach i charakterach. Warto się z tym pogodzić i nie próbować zmieniać zwierzaka na siłę. Jeśli nasz kot nie lubi się bawić piłką, to dostarczmy mu innych zabawek, a jeśli zamiast spacerować po ogrodzie woli wylegiwać się w kącie, pozwólmy mu na to.

Czy uszczęśliwianie kota powinno polegać na pozwalaniu mu na wszystko, na co ma ochotę? Zdecydowanie nie. Nie możemy przecież zgodzić się na to, aby zwierzę nas gryzło albo niszczyło meble. Jednak takie zachowanie zwykle wynika z innych rzeczy. Warto obserwować zwierzę i wyeliminować czynniki, które je wywołują.

Informacja prasowa / Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie