Kotki w sprzyjających okolicznościach i warunkach, bardzo często zachodzą w ciążę. Jest to duże obciążenie dla organizmu zwierzęcia, więc właściciel musi zwracać szczególną uwagę na potrzeby swojego czworonoga. Jak długo trwa ten stan i co warto o nim wiedzieć? Podpowiadamy.
Odpowiedź na pytanie ile kotka chodzi w ciąży, może wydawać się bardzo prosta, ponieważ czas ten zazwyczaj wynosi około dwóch miesięcy. Dotyczy on jednak głównie zwierząt hodowanych w domach. W przypadku popularnych dachowców, a więc bezpańskich kotków, ciąża trwa w wielu przypadkach zdecydowanie krócej. Warto także zwrócić uwagę, że te żyjące na wolności rozwinęły pewne zdolności, które pozwalają im na pewien czas wstrzymać na pewien krótki czas poród. Przynajmniej do czasu znalezienia korzystniejszych warunków na urodzenie młodych kotków. Nie powinno więc nas dziwić, że zwierzę bardzo starannie wybiera miejsce do porodu.
Długość ciąży u kota zależy w głównej mierze od jego rasy. Im bardziej rasowe zwierzę, tym krócej może ona trwać. Nie jest to jednak stałą regułą i dlatego przyjmuje się, że czas trwania zdrowej ciąży wynosi od sześćdziesięciu do siedemdziesięciu dni. Trzeba być jednak świadomym, że pewne sytuacje mogą przyspieszyć poród. Wpływ na to ma zwłaszcza stres, choroba albo niewłaściwe warunki. Dlatego właściciel zwierzęcia musi uważnie obserwować swojego kota i dużo wcześniej przygotować mu odpowiedni kąt, w którym będzie mógł się czuć on bezpiecznie. Jeśli pojawią się jakiekolwiek niesprzyjające warunki to zazwyczaj młode kotki, w trakcie przedwczesnego porodu, mogą po prostu nie przeżyć.
Najbardziej zauważalnym objawem na początkowym etapie ciąży jest zwiększone łaknienie. Kot rzadko zostawia jedzenie w misce. Można zaobserwować szybko rosnący apetyt na większe ilości pożywienia. Mogą pojawić się mdłości i wymioty. Nie są one zazwyczaj niepokojącym objawem jeśli występują jeden raz dziennie, na przykład rano. Jeśli jednak problem staje się dużo poważniejszy, to należy skonsultować się z weterynarzem. Po kilku tygodniach można zauważyć zaokrąglony i powiększający się brzuch o kotka. Następnie ciąża staje się bardziej zaawansowana. Kilka tygodni przed porodem właściciel może już zaobserwować poruszające się małe kotki w brzuchu zwierzęcia. Niezależnie od etapu w którym się aktualnie znajduje, nie można jej niepokoić zbyt długą zabawą i w miarę możliwości umożliwiać jej spokojny dzień, nawet w ciągu dnia.
Artykuł partnera