Wokół diety BARF, czyli złożonej z mięsa, kości, podrobów i suplementów, narosło sporo mitów i kontrowersji. Jeśli nie masz przekonania do tego sposobu karmienia kota lub po prostu byłoby to dla Ciebie zbyt uciążliwe, możesz zdecydować się na zdrową alternatywę (i bardzo smaczną dla mruczka!).
Dobrym wyborem będzie karmienie kota wysokiej jakości karmą mokrą, dostępną w puszkach, czasami w saszetkach i pudełkach. Należy ją jednak wzbogacać. Jak? Wystarczy do jednego posiłku w tygodniu dodać surowe żółtko, które jest bogatym źródłem witamin. 2-3 razy w tygodniu podaj kotu surowe mięso (najlepiej wołowe).
Pamiętaj
Mięsa dla kota nie należy mrozić ani gotować.
Najlepiej podawać mruczkowi świeże i surowe produkty.
Możesz mu podawać wołowinę, wieprzowinę, indyka, kaczkę, królika, gęsinę, kurczaka. Pamiętaj jednak, że najmniej wartościowe dla mruczka są piersi z kurcząt. Z uwagi na konieczność dbania o higienę kocich zębów, najlepiej jest serwować mruczkowi mięso z dużą ilością ścięgien, dość twarde. Może to być mięso z kością, ale podawane nie częściej niż raz w tygodniu.
Otyłość to ogromny problem współczesnych kotów domowych. Jej przyczyną najczęściej jest przekarmianie. Dlatego wybierz dobrą karmę i stosuj się do dawkowania zalecanego przez producenta. Dorosły kot powinien jeść 2-5 posiłków dziennie, bez dojadania pomiędzy nimi. Kocięta mogą jeść nieograniczone porcje (do syta).
Karmę puszkowaną możesz przechowywać w lodówce przez około 2-3 dni – warto przełożyć ją do zamykanego pojemnika. Jeśli zostało Ci dużo karmy, zamróź ją.
Jeśli karmisz kota różnymi rodzajami karmy (suchą i mokrą), to pamiętaj o zachowaniu odstępów czasowych w ich podawaniu. Powinno to być około 8 godzin. Podczas jedzenia karmy suchej w żołądku kota powstaje inne pH, niż ma to miejsce w przypadku spożywania karmy mokrej.