Kot nie chce jeść mokrej karmy? Poznaj 5 sposobów na przełamanie jego oporu!

Każdy właściciel chciałby uchylić swojemu kociemu pupilowi nieba, dlatego zwierzaki zawsze mogą liczyć na jakieś pyszności. Nic dziwnego, że w pewnym momencie kot zaczyna kręcić pyszczkiem na mniej atrakcyjny dla niego pokarm. Podawanie suchej karmy jest bardzo wygodne i znacznie tańsze, jednakże nie jest to zbyt zdrowe niż np. karmienie zwierzaka surowym mięsem czy puszkami. Co zrobić w sytuacji, gdy kot za żadne skarby nie chce ruszyć mokrego pokarmu? Poznaj 5 sposobów na poradzenie sobie z tym problemem.

  1. Przemyć mokrą karmę w suchej – to bardzo prosty i zwykle skuteczny sposób na przekonanie pupila, że mokra nie jest wcale taka zła. Trzeba to jednak robić stopniowo. Zacznij od posypania mięsnych kawałków kilkoma ziarenkami karmy. Codziennie zmieniaj proporcję, aż do momentu, gdy w misce będzie już tylko mokra karma.
  2. Zwiększ atrakcyjność – bardzo dobrym sposobem na przekonanie kota do jedzenia mokrej karmy jest jej dosmaczenie. Wystarczy dodać łyżeczkę gęsiego smalcu lub gotowego sosu o ulubionym smaku.
  3. Przegłodź kota – jest to sposób dość drastyczny i dla wielu właścicieli zbyt wymagający, ale naprawdę czasami warto się poświęcić i znieść błagalne spojrzenia głodnego pupila. W ciągu dnia podawaj kotu tylko wodę – taka głodówka może trwać nawet całą dobę.
  4. Zero przekąsek – podczas procesu przekonywania kota do jedzenia mokrej karmy trzeba konsekwentnie unikać podawania mu innych smakołyków. Schowaj wszelkie chrupki i kocie słodycze, bo to niepotrzebnie „zapcha” zwierzaka i nie wzbudzi w nim potrzeby zaspokojenia głodu.
  5. Nie ulegaj kotu – koty są bardzo sprytne i jeśli Twój pupil przyzwyczaił się już do jedzenia suchej karmy to na pewno łatwo nie zaakceptuje zmiany diety. Będzie wymuszać, błagać, zwracać na siebie uwagę, może stać się nawet agresywny. Wytrzymaj to i za żadne skarby nie łam schematu. Kot szybko się znudzi, a gdy w końcu uzna, że nie wygra z właścicielem, pokornie zainteresuje się zdrowym mokrym żarciem!

Pamiętaj jednak, że kocia dieta powinna być urozmaicona. Jeśli od początku zakładasz, że pupil będzie karmiony mokrym pokarmem, to i tak raz na jakiś czas podaj mu coś innego, np. surowego kurczaka czy wątróbkę. Nie rób tego jednak zbyt często, gdyż surowa dieta wymaga dodatkowej suplementacji. Mokra karma dla kota plus dwa razy w tygodniu kawałek surowego a twój pupil będzie zdrowy i szczęśliwy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.