Kot je tylko suchą karmę, a nie tknie mokrej? Co może być przyczyną?

Sucha karma to bez wątpienia najwygodniejsze rozwiązanie dla właścicieli. Nie oznacza to jednak, że jest najlepsza dla samych kotów. Mruczki, jak to zatwardziali mięsożercy, muszą otrzymywać miękki, mięsny pokarm. Zdarza się jednak, że koty w ogóle nie chcą tknąć mokrej karmy czy kawałka mięsa, a suche krokieciki pałaszują w locie. Dlaczego? Oto prawdopodobne przyczyny.

Przyzwyczajenie

Koty bywają bardzo stałe w uczuciach, zwłaszcza jeśli chodzi o preferencje smakowe. Powód może być więc prozaiczny. Kot je wyłącznie suchą karmę, bo niczego innego nie zna i nie zamierza próbować. U kotów dość często obserwuje się nie tyle niechęć, co wręcz wstręt do nowości (nazywany neofobią). Mruczek wychodzi z założenia, że skoro jest dobrze, tak jak jest, to nie ma sensu niczego zmieniać i ani myśli przejść na inną karmę.

Wbrew pozorom nie należy takiego zachowania bagatelizować. Problem będzie się bowiem pogłębiać i docelowo kot w ogóle nie będzie chciał jeść niczego innego, niż konkretny rodzaj suchej karmy. To utrudni rozszerzenie mu diety np. ze starzeniem czy rekonwalescencją po operacji.

Uzależniające dodatki smakowe

Nie jest tajemnicą, że producenci suchej karmy, zwłaszcza tej z niskiej półki, dodają do niej różnego rodzaju polepszacze smaku. Są to substancje chemiczne, od których – i piszemy to serio – kot może się uzależnić. Działa to dokładnie tak samo, jak w przypadku chipsów dla ludzi. Jeśli kot od dłuższego czasu je jeden rodzaj karmy i bardzo mu ona smakuje, to jest wielce prawdopodobne, że się od niej uzależnił i w związku z tym nie ma zamiaru przechodzić na nic innego.

Złe doświadczenia

Niechęć kota do choćby spróbowania mokrej karmy czy mięsnego posiłku może wynikać z tego, że w przeszłości mruczek po zjedzeniu takiego dania miał problemy żołądkowe. Właściciel mógł tego nawet nie zauważyć, bo koty z natury cierpią w samotności, poza wzrokiem innych. Mruczki mają znakomitą pamięć i jeśli rzeczywiście do czegoś takiego doszło, to nic dziwnego, że kot ani myśli ponownie przez to przechodzić.

Jeśli więc Twój kot je wyłącznie suchą karmę i za nic nie możesz go przekonać do spróbowania mokrego posiłku, to nie ustawaj w zachętach. Dbaj również o to, aby pupil miał stały dostęp do świeżej, chłodnej wody i regularnie ją pił – jest to niezwykle ważne w przypadku kotów odżywiających się suchym pokarmem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie