Karma dla sterylizowanego kota. Jak wybrać?

Na temat diety dla wykastrowanego kota krąży wiele mitów. Najczęściej mają one jednak niewiele wspólnego z prawdą, a karmienie mruczka po sterylizacji wcale nie musi być trudne.

Udało się. Twój kotek z powodzeniem przeszedł zabieg sterylizacji i znów jest w domu. Wybudził się z narkozy, a ty wiesz, że to początek dużych zmian w sposobie jego żywienia. Dotychczasową karmę odstawiasz więc na bok i już szukasz produktów, które są odpowiednie dla wykastrowanego zwierzaka. Do wyboru naprawdę się przykładasz, bo słyszałeś, że źle dobrana dieta dla wysterylizowanego mruczka może być wręcz zabójcza.

Tymczasem skomponowanie diety dla kota po zabiegu sterylizacji wcale nie będzie tak trudne, jak teraz sądzisz. Owszem, nawyki żywieniowe twojego pupila nieco się zmienią, ale czarne wizje wielkich wydatków i sprowadzania karmy z zagranicznych sklepów mają na szczęście niewiele wspólnego z prawdą. Optymalną dietę dla mruczka po sterylizacji ułożysz bowiem z łatwo dostępnych produktów.

Postaw na wysoką jakość

Najprostszym rozwiązaniem będzie przejście na karmy dla kotów dedykowane osobnikom po sterylizacji. Bez problemu kupisz je w osiedlowym sklepie zoologicznym lub w internecie (na przykład tu: https://allegro.pl/kategoria/dla-kotow-karmy-90039). Taki krok ma wiele zalet. Decydując się na specjalistyczne karmy uznanych producentów, takich jak Sanabelle, Royal Canin czy Dolina Noteci, zyskujesz pewność, że wszystkie parametry będą dopasowane do potrzeb twojego pupila.

Karmy dla kotów sterylizowanych mają odpowiednio dobrany poziom kluczowych w diecie minerałów, są mniej kaloryczne od produktów dla kotków niesterylizowanych, a poza tym umożliwiają utrzymanie właściwego poziomu pH moczu zwierzaka. To właśnie te czynniki są najważniejsze przy planowaniu diety dla kastrowanego kota. Pamiętaj, że każdy czworonóg ma odrobinę inne potrzeby, więc układanie diety warto skonsultować z weterynarzem.

Zmniejsz kaloryczność

Koty po zabiegu sterylizacji często zmagają się z otyłością i nadwagą. Takie problemy są wynikiem tego, że kastrowany kot zwykle przestaje być tak ruchliwy jak młody kociak, często także nie wychodząc już z domu. Opiekunowie zmianę trybu życia swojego pupila nie zawsze wiążą jednak ze zmianą sposobu odżywiania, serwując mu porcje karmy tej samej wielkości, co przedtem. A to prosta droga do tego, by czworonóg przybrał na wadze.

By tego uniknąć, wybieraj karmy po zmniejszonej kaloryczności. W tym celu wystarczy uważnie czytać etykiety, na których szczególnie ważne są dwa składniki pokarmowe – tłuszcze oraz błonnik. Te pierwsze, jako główne źródło kalorii w kocich karmach powinny być ograniczone do maksymalnego minimum, oscylującego wokół 14 procent zawartości posiłku. Błonnika natomiast powinno być najwięcej. Składnik ten, podobnie jak w ludzkiej diecie, odpowiada za poczucie sytości, a kastrowane koty mogą mieć zwiększony apetyt.

Zadbaj o układ moczowy kota

Poza nadwagą, głównym problemem kastrowanych kotów są problemy z układem moczowym. Jest on wrażliwy i wszystkich mruczków, jednak wytrącanie się minerałów z jedzenia grozi szczególnie tym po zabiegu. To zjawisko jest niestety głównym powodem zapalenia pęcherza – schorzenia, które nieleczone może nawet doprowadzić do śmierci twojego pupila. Przy planowaniu diety wysterylizowanego kota najważniejszy jest poziom czterech pierwiastków – fosforu, magnezu, sodu oraz wapnia.

To właśnie one wpływają na poziom pH moczu mruczka. Jego optymalna wartość zawiera się w przedziale od 6 do 6,5. Jeśli jest on wyższa lub niższa, z moczu mogą wytrącać się kryształy wspomnianych pierwiastków, które następnie będą osadzać się na ścianach pęcherza. By tego uniknąć, musisz nie tylko podać mruczkowi karmę o odpowiedniej zawartości minerałów, ale też zadbać o to, by ten zawsze miał dostęp do świeżej wody.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie