Jak wybrać najlepszą karmę dla kota?

Rynek produktów dla psów i kotów to ogromny wybór suchych i mokrych karm. Które z nich będą odpowiednie dla naszego pupila? Jak wybrać najlepszą karmę dla kota, która będzie wspierała jego zdrowie i kondycję ciała? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.

Zdrowa karma dla kota, czyli jaka?

Pokarm dla kota musi być kompletny i zbilansowany, co oznacza, że powinien zawierać wszystkie niezbędne składniki dla prawidłowego funkcjonowania zwierzęcia. Takie cechy ma tylko karma pełnoporcjowa. Pokarm uzupełniający może być jedynie niewielkim dodatkiem do diety. Na etykiecie każdej karmy przeznaczonej dla kotów znajdziemy informację, czy jest ona pełnoporcjowa, czy uzupełniająca.

Najlepsza karma dla kota (pełnoporcjowa) powinna spełniać następujące cechy:

  • dopasowana do wieku zwierzęcia (junior, adult lub senior),
  • uwzględniająca indywidualne uwarunkowania, np. karma typu sterile dla zwierząt po kastracji i sterylizacji czy karma typu indoor dla kotów niewychodzących,
  • zapewniająca odpowiednią ilość i proporcje składników mineralnych,
  • zawierająca optymalną ilość kalorii, by uchronić zwierzę przed nadwagą i otyłością,
  • atrakcyjna sensorycznie - różnorodna pod względem formy, tekstury i smaku.

Najlepsza sucha karma dla kota

Z praktycznego punktu widzenia, zaletą suchej karmy dla kota jest jej ekonomiczność i wygoda stosowania. Sucha karma dłużej zachowuje świeżość, jest z reguły tańsza od mokrej i wydajniejsza. Przechowywana w odpowiednich warunkach (suche, ciemne i stosunkowo chłodne miejsce) długo zachowuje walory odżywcze. Nasypana do miski nie psuje się szybko. Niezjedzone resztki karmy mokrej należy usunąć zaraz po tym, jak kot skończy posiłek. Sucha karma może poleżeć w miseczce cały dzień, po czym należy ją usunąć, umyć naczynie i nasypać świeżą porcję. 

Ze zdrowotnego punktu widzenia, jedną z korzyści podawania kotu suchej karmy, jest jej udział w dbaniu o utrzymanie higieny jamy ustnej. Chrupiąc granulki, kot ściera sobie osad z zębów i masuje dziąsła. Jednak największą zaletą pełnoporcjowej suchej karmy jest to, że zapewnia kompletną i zbilansowaną dietę kotu. Suchy pokarm, przy jednoczesnym dostarczeniu odpowiedniej ilości wody, może stanowić wyłączną dietę kota. 

Zalety mokrej karmy dla kota

Mokra karma ma dla kota również wiele zalet:

  • jest kompletna i zbilansowana, więc może stanowić wyłączny pokarm na różnych etapach życia zwierzęcia;
  • zawiera około 4 razy mniej kalorii niż pokarm suchy (w przeliczeniu na 100 g produktu), więc pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała u kota i zmniejsza ryzyko nadwagi i otyłości;
  • charakteryzuje się wysoką zawartością wody - dwie porcje mokrego jedzenia dziennie mogą pokryć około 73% zalecanej dobowej dawki wody; odpowiednie nawodnienie jest ważne w profilaktyce chorób dróg moczowych u kotów;
  • jest smaczna - dzięki odpowiedniej wilgotności, miękkiej konsystencji i wyrazistemu aromatowi, mokra karma jest dla kota szczególnie atrakcyjna pod względem sensorycznym.

Karma sucha czy mokra - co wybrać?

Bardzo dobrym rozwiązaniem dla zdrowia i samopoczucia kota, jest stosowanie żywienia mieszanego, czyli uwzględnienie w codziennym menu zarówno mokrej, jak i suchej karmy. Proporcje między mokrą i suchą karmą powinny wynosić 9:1 pod względem masy. Najczęściej stosowany schemat, to podawanie dwóch porcji wilgotnego jedzenia, np. rano i wieczorem - przed wyjściem opiekuna do pracy i po powrocie. Oprócz tego zapewnia się kotu dostęp do suchej karmy w ciągu dnia i na nocne „łowy”.

Mimo że dwie porcje mokrej karmy pokrywają znaczną część zapotrzebowania kota na wodę, należy zapewnić zwierzęciu również dostęp do świeżej i czystej wody. Odpowiednie nawodnienie wspiera funkcjonowanie dróg moczowych, które u kota są szczególnie wrażliwe. 

Jeśli leży nam na sercu zdrowie naszego pupila, oprócz najlepszej karmy dla kota, powinniśmy też zadbać o zaspokojenie jego potrzeby ruchu. Koty to urodzeni łowcy, dlatego wymagają atrakcyjnego otoczenia - miejsc do wspinania, chowania, drapania i obserwacji, a także zabawek, które zaspokoją ich instynkt łowiecki, np. wędek, myszek czy piłeczek.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie