Jak stworzyć kotu idealne warunki do jedzenia?

Jedzenie to jedna z trzech kluczowych czynności, jakie kot wykonuje w ciągu doby (obok spania i czyszczenia futerka). Zwierzęta domowe nie muszą zdobywać pożywienia, bo dostarcza je właściciel – kot ma więc jeden problem z głowy. Nie oznacza to jednak, że mruczkowi jest wszystko jedno, jak i gdzie będzie jeść posiłki. Obowiązkiem właściciela jest stworzyć mu idealne warunki do jedzenia. O jakich zasadach musisz zatem pamiętać?

Wybór odpowiedniej miski

Pisząc o odpowiedniej misce, mamy na myśli zarówno jej rozmiar, jak i materiał, z jakiego została wykonana. Od razu odpuść sobie miski z plastiku. Ich jedyną zaletą jest niska cena (może jeszcze to, że nie hałasują), ale z punktu widzenia kota ten wybór jest nietrafiony. Dlaczego? Ponieważ plastik przechodzi zapachami. Jeśli często zmieniasz karmy, to zwierzak w końcu zacznie kręcić nosem na mieszające się zapachy i może odmawiać jedzenia. Znacznie lepszym wyborem będzie miska ze stali nierdzewnej lub ceramiczna.

Kolejną kwestią jest rozmiar miski. Powinna mieć taką wielkość, aby mieściła się w niej porcja jedzenia zalecana dla Twojego kota – jest to uzależnione od jego wieku, kondycji i oczywiście wagi. Zbyt duża miska sprzyja serwowaniu pupilowi większej ilości jedzenia, co może doprowadzić go do otyłości.

Woda i jedzenie zawsze osobno

Koty nie mają w zwyczaju pić wody w miejscach, w których wcześniej zjadły posiłek – tak zaprogramowała je natura i jest to bardzo mądre podejście (kot nie ryzykuje zatrucia wody pasożytami z padliny). Dlatego w domu także musisz wyraźnie oddzielić miskę z jedzeniem od tej z wodą.

Najlepiej, aby znajdowały się w osobnych pomieszczeniach – nigdy nie mogą być ustawione obok siebie, bo wtedy kot będzie unikać picia, co może się skończyć poważnymi problemami z układem moczowym.

Pamiętaj

Miski z jedzeniem i piciem nie mogą znajdować się w bezpośredniej bliskości kuwety.

Więcej kotów? Więcej misek!

Nie wolno serwować kilku kotom jedzenia z jednej miski. Jest to prosta droga do konfliktu. Każde zwierzę musi mieć do dyspozycji własną miskę. Jeśli mruczki mają tendencję do kłócenia się o jedzenie, najlepiej będzie podawać im pokarm w osobnych pomieszczeniach.

Nie przeszkadzaj kotu w jedzeniu

Planując miejsce, w którym zostanie ustawiona miska z jedzeniem, pamiętaj o zasadzie zapewnienia kotu świętego spokoju podczas przyjmowania pokarmu. Jeśli bez przerwy ktoś będzie się kręcić w pobliżu łowiska (kot tak do tego podchodzi), to zwierzak może nabawić się nerwicy, niestrawności lub w ogóle przestać jeść. Dlatego – wbrew pozorom – najlepszym miejscem do serwowania pokarmu pupilowi wcale nie jest gwarna kuchnia.

Stosując się do tych zasad stworzysz swojemu kotu naprawdę dobre warunki do jedzenia. Będzie to miało świetny wpływ na jego psychikę oraz kondycję układu pokarmowego i moczowego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.