Jak przemycać wodę do kociej diety?

Większość właścicieli kotów wie, że mruczki nie przepadają za piciem wody. Niektóre robią to tylko okazjonalnie, inne natomiast w ogóle nie zaglądają do miseczki. Jest to powód do zmartwień, ponieważ unikanie picia wody jest jedną z najczęstszych przyczyn chorób układu moczowego u kotów oraz sprzyja tworzeniu się kul włosowych w układzie pokarmowym. W naszym poradniku podpowiadamy, jak przemycać wodę do kociej diety.

Wilgotne jedzenie

Zdecydowanie najlepszym i najskuteczniejszym sposobem jest podawania kotu wilgotnych posiłków. Niekoniecznie muszą to być puszki – można pokusić się o gotowanie kotu lub rozważyć dietę BARF opartą o mięso. Taka dieta powinna w znacznym stopniu zaspokoić kocie zapotrzebowanie na wodę, a przynajmniej zminimalizuje ryzyko odwodnienia u mruczka.

Namaczanie suchej karmy

Jeśli Twój kot je wyłącznie suchą karmę i nie chcesz tego zmieniać, to możesz spróbować zwilżyć chrupki przed podaniem ich mruczkowi. Pamiętaj, aby nie zalewać ich wodą, ale tylko lekko pochlapać, dzięki czemu będą bardziej wilgotne. Jeśli kot zaakceptuje taką formę podawania karmy, to można pokombinować z dodawaniem większej ilości wody.

Nieszczelny kran

Choć może się to wydawać niepoważne, to uwierz, że celowe spowodowanie nieszczelności kranu w łazience czy w kuchni może w znacznej mierze rozwiązać problem unikania picia wody przez kota. Pamiętajmy, że dzikie koty nie piją wody stojącej, obawiając się zatrucia. Instynktownie wybierają wodę płynącą z nurtem, co w domowych warunkach można zasymulować właśnie w formie wody kapiącej z kranu.

Strzykawka

Jeśli masz z kotem bardzo bliską więź i mruczek bezgranicznie Ci ufa, to możesz spróbować podawać mu wodę strzykawką (oczywiście bez igły). Ten sposób zadziała wyłącznie w sytuacji, gdy właściciel ma już doświadczenie z podawaniem kotu leków i nigdy nie było z tym większych problemów. Pojenie kota wodą ze strzykawki może przypadać w godzinach pieszczot, zabawy czy wieczornego polegiwania na kanapie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie