Choroby zębów i dziąseł utrudniają kotom jedzenie. Zaawansowane stadium może doprowadzić do sytuacji, kiedy nasz zwierzak nie będzie w stanie jeść samodzielnie, a problemu nie rozwiążą dobrze rozdrobnione pokarmy. Dyskomfort i ból powoduje, że kot cierpi, a trudności z jedzeniem przekładają się na pogorszenie jego ogólnego stanu zdrowia.
Zęby kota wymagają regularnej pielęgnacji tak samo jak zęby człowieka. Brak odpowiedniej higieny przyczynia się do stanów zapalnych dziąseł i zębów. Kłopoty jamy ustnej przekładają się na zaburzenia funkcjonowania całego organizmu, pojawiają się infekcje i namnażające się bakterie. O kocie zęby należy dbać od najmłodszych lat. Im wcześniej nasz mruczek otrzyma swoją pierwszą szczoteczkę, tym mniejsze ryzyko wystąpienia chorób jego jamy ustnej.
Właściciele kotów popełniają często jeden kluczowy błąd. Do szczotkowania kocich zębów stosują szczoteczkę zakupioną w drogerii. Mniejszy i delikatniejszy pyszczek wymaga znacznie mniejszej i mniej chropowatej szczoteczki przeznaczonej specjalnie dla niego. Szczególnie polecana jest szczoteczka naparstkowa. Dopasowuje się ona do palca i pozwala wygodnie i skutecznie dotrzeć do trudno dostępnych miejsc jamy ustnej kota.
Podobnie jak w przypadku szczoteczki, również pasty nie należy stosować tej, która jest przeznaczona dla człowieka. Jej ostry smak i zapach podrażnia dziąsła, ponadto nie można jej połykać.
Pasta do zębów dla kota powinna mieć delikatny, ale jednocześnie odpowiadający mu smak. Doskonale sprawdzi się więc pasta miętowa lub o smaku mięsa, które dostępne są m.in. w Maxandmrau.pl. Nie tylko dokładnie oczyszczają one płytkę nazębną z bakterii, ale również zapobiegają powstawaniu kamienia.
Do utrzymania zdrowej jamy ustnej niezbędne jest także wzbogacenie kociej diety o witaminy z grupy B wspierający jego układ odpornościowy i przyśpieszający gojenie się ran. Należy zwrócić na to uwagę, wybierając karmę dla naszego pupila.
Informacja prasowa / Komunikat prasowy