Jak karmić kota, aby był zdrowy i szczęśliwy?

Zdrowy kot, to szczęśliwy kot. Od prawidłowego żywienia zależy samopoczucie i kondycja naszego mruczka. Dieta kota powinna być dostosowana do jego wieku, ale też aktywności fizycznej, stylu życia i indywidualnych preferencji. Jak karmić kota, by zaspokoić jego wszystkie potrzeby na danym etapie życia?

Karmienie kota - podstawowe zasady

  • Kot potrzebuje kompletnego i zbilansowanego pokarmu, stałego pod względem zawartości białka, tłuszczów, węglowodanów, składników mineralnych i witamin.
  • Jednocześnie koty są wybrednymi smakoszami. Wykazują naturalną potrzebę zmiany smaku i tekstury pokarmu. Dlatego, aby kot docenił zawartość swojej miseczki, jedzenie musi być nie tylko pożywne, ale też smaczne. Warto więc od czasu do czasu proponować kotu nowe dania, oczywiście sięgając po różne wersje smakowe tej samej karmy, np. Sheba
  • Koty ze swej natury potrzebują częstych, ale małych porcji pokarmu. Aby zadbać o zaspokojenie ich naturalnych zwyczajów, warto podawać im mokre jedzenie na śniadanie i kolację oraz pozostawiać odpowiednią porcję suchej karmy na czas, gdy jesteśmy w pracy i gdy śpimy. Jest to tzw. żywienie mieszane, które umożliwia kotu czerpanie korzyści z obu formatów karmy. Optymalne proporcje jedzenia mokrego do suchego to 9:1 pod względem masy.
  • Zastanawiając się nad tym, jak karmić kota, nie zapominaj o tym, aby miał on stały dostęp do świeżej i czystej wody. W trosce o jego drogi moczowe zwróć uwagę, czy Twój ulubieniec pije wystarczającą ilość płynów. Umieść miseczkę na pokarm w odległości co najmniej pół metra od naczynia z wodą. Obie miski - na jedzenie i wodę - powinny stać z dala od kuwety.

Jak karmić małego kota?

Kompletny pokarm dla nowonarodzonych kociąt to mleko matki - do 2-3 tygodnia życia to ich jedyne pożywienie. Między 2 a 4 tygodniem życia maluchy wciąż piją mleko mamy, ale mogą już zacząć jeść także inne pokarmy, takie jak mokre pełnoporcjowe karmy gotowe typu junior. W wieku 3-4 tygodni do diety małych kotów można wprowadzać także suchą karmę dla juniora - początkowo zamoczoną w wodzie lub preparacie mlekozastępczym.

W wieku 8-12 tygodni kocięta trafiają zwykle do nowego domu. Jedzą już samodzielnie, ale potrzebują dużo uwagi od opiekuna i odpowiedniego pokarmu, który zaspokoi wszystkie potrzeby rosnącego organizmu. Jak karmić kota, który wciąż rośnie? Podawaj mu pełnoporcjową karmę typu junior przeznaczoną dla kotów do 1 roku życia - charakteryzuje się wyższą zawartością kalorii i koncentracją składników odżywczych niż karma dla dorosłych kotów. Kocięta powinny otrzymywać pokarm w małych porcjach, ale często, ze względu na niewielkie rozmiary ich żołądków - co najmniej 4-5 posiłków dziennie.

Jak karmić kota dorosłego?

Kiedy Twój kot skończy pierwszy rok życia i osiągnie dorosłe rozmiary, powinien zacząć jeść pokarm dla dorosłych kotów. Chyba że jest przedstawicielem dużej rasy, np. Maine Coon czy norweski leśny - te koty przestają rosnąć dopiero około 2 roku życia. Pełnoporcjowy pokarm dla dorosłych kotów jest mniej kaloryczny niż jedzenie dla kociąt, dzięki czemu dbamy o zachowanie prawidłowej masy ciała i przeciwdziałamy nadwadze. Dorosłe koty, zwłaszcza przez kilkanaście tygodni po zabiegu sterylizacji czy kastracji, mają zwiększony apetyt i są bardziej narażone na wzrost masy ciała.

Nową karmę należy przeprowadzać stopniowo - przez okres około tygodnia, mieszając początkowo oba produkty i zwiększając z dnia na dzień ilość karmy dla dorosłych kotów.

Karmienie kota seniora

O kociej starości mówimy, gdy mruczek skończy 7 lat. W tym wieku spada zazwyczaj aktywność fizyczna i zwiększa się skłonność do nadwagi i otyłości. Koty potrzebują lekkostrawnego pokarmu dopasowanego do ich zmniejszonych potrzeb energetycznych. Szczególne potrzeby żywieniowe starszych mruczków spełni pełnoporcjowa karma gotowa przeznaczona dla kotów seniorów. 

Około 10-12 roku życia osłabieniu ulegają zdolności trawienne i przyswajanie składników odżywczych, pojawia się tendencja do spadku masy mięśniowej. Koci seniorzy potrzebują wówczas diety o wysokiej strawności, zwiększonej kaloryczności i skoncentrowanej zawartości składników odżywczych.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie