Zdrowy kot, to szczęśliwy kot. Od prawidłowego żywienia zależy samopoczucie i kondycja naszego mruczka. Dieta kota powinna być dostosowana do jego wieku, ale też aktywności fizycznej, stylu życia i indywidualnych preferencji. Jak karmić kota, by zaspokoić jego wszystkie potrzeby na danym etapie życia?
Kompletny pokarm dla nowonarodzonych kociąt to mleko matki - do 2-3 tygodnia życia to ich jedyne pożywienie. Między 2 a 4 tygodniem życia maluchy wciąż piją mleko mamy, ale mogą już zacząć jeść także inne pokarmy, takie jak mokre pełnoporcjowe karmy gotowe typu junior. W wieku 3-4 tygodni do diety małych kotów można wprowadzać także suchą karmę dla juniora - początkowo zamoczoną w wodzie lub preparacie mlekozastępczym.
W wieku 8-12 tygodni kocięta trafiają zwykle do nowego domu. Jedzą już samodzielnie, ale potrzebują dużo uwagi od opiekuna i odpowiedniego pokarmu, który zaspokoi wszystkie potrzeby rosnącego organizmu. Jak karmić kota, który wciąż rośnie? Podawaj mu pełnoporcjową karmę typu junior przeznaczoną dla kotów do 1 roku życia - charakteryzuje się wyższą zawartością kalorii i koncentracją składników odżywczych niż karma dla dorosłych kotów. Kocięta powinny otrzymywać pokarm w małych porcjach, ale często, ze względu na niewielkie rozmiary ich żołądków - co najmniej 4-5 posiłków dziennie.
Kiedy Twój kot skończy pierwszy rok życia i osiągnie dorosłe rozmiary, powinien zacząć jeść pokarm dla dorosłych kotów. Chyba że jest przedstawicielem dużej rasy, np. Maine Coon czy norweski leśny - te koty przestają rosnąć dopiero około 2 roku życia. Pełnoporcjowy pokarm dla dorosłych kotów jest mniej kaloryczny niż jedzenie dla kociąt, dzięki czemu dbamy o zachowanie prawidłowej masy ciała i przeciwdziałamy nadwadze. Dorosłe koty, zwłaszcza przez kilkanaście tygodni po zabiegu sterylizacji czy kastracji, mają zwiększony apetyt i są bardziej narażone na wzrost masy ciała.
Nową karmę należy przeprowadzać stopniowo - przez okres około tygodnia, mieszając początkowo oba produkty i zwiększając z dnia na dzień ilość karmy dla dorosłych kotów.
O kociej starości mówimy, gdy mruczek skończy 7 lat. W tym wieku spada zazwyczaj aktywność fizyczna i zwiększa się skłonność do nadwagi i otyłości. Koty potrzebują lekkostrawnego pokarmu dopasowanego do ich zmniejszonych potrzeb energetycznych. Szczególne potrzeby żywieniowe starszych mruczków spełni pełnoporcjowa karma gotowa przeznaczona dla kotów seniorów.
Około 10-12 roku życia osłabieniu ulegają zdolności trawienne i przyswajanie składników odżywczych, pojawia się tendencja do spadku masy mięśniowej. Koci seniorzy potrzebują wówczas diety o wysokiej strawności, zwiększonej kaloryczności i skoncentrowanej zawartości składników odżywczych.
Artykuł partnera