Dylematy żywienia kotów sterylizowanych

Wraz ze wzrostem świadomości właścicieli kotów coraz większa ich rzesza decyduje się poddać swoich podopiecznych zabiegom kastracji czy sterylizacji. I choć są one coraz bardziej rozpowszechnione, również jako metoda zapobiegania niechcianym miotom czy niepożądanym nawykom, nadal wiele mitów narosło wokół prawidłowej diety kotów po tych zabiegach.

Tymczasem, wbrew temu, co uważano jeszcze kilkanaście lat temu, dieta kotów poddanych zabiegowi nie musi być aż tak wyjątkowa oraz niekoniecznie jest warunkowana tylko przebyciem zabiegu. Sprawa została również znacznie ułatwiona dzięki temu, że na rynku zoologicznym pojawiły się karmy dla kotów wysterylizowanych.

Metabolizm i potrzeby

Właściciele najczęściej szukają informacji o prawidłowym żywieniu kotów kastrowanych i sterylizowanych w obawie przed ich nadmiernym tyciem. Faktycznie, badania udowadniają, że metabolizm dorosłego, sterylizowanego kota jest nieco wolniejszy, co wynika m.in. z przemian hormonalnych. Warto jednak brać pod uwagę również inne aspekty kociej aktywności, w tym ilość ruchu, to, czy kot wychodzi swobodnie na zewnątrz oraz ile czasu spędza na zabawie. Koty dorosłe i starsze często mniej chętnie się ruszają, co nie jest kwestią odbytego zabiegu, a po prostu naturalną konsekwencją ich wieku, znudzeniem otoczeniem czy brakiem zachęty ze strony właściciela do aktywności. Ta ostatnia kwestia jest szczególnie istotna w przypadku kocich jedynaków. Aby więc zapobiegać nadwadze i otyłości, szczególnie częstych u kotów niewychodzących na zewnątrz, warto zadbać w równym stopniu o aktywność oraz dietę.

Ważna jakość

Jeśli szukamy pożywienia dla kotów sterylizowanych, które wykazują skłonność do nadwagi, musimy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Przede wszystkim warto inwestować w karmy o atrakcyjnym składzie, bogate w mięso, a ubogie w węglowodany w postaci zbóż, owoców czy warzyw – te ostatnie powinny być jedynie niewielkim dodatkiem do diety. Warto wybierać te karmy dla kotów wysterylizowanych, które wyróżniają się zmniejszonym procentowym udziałem tłuszczu w karmie, ponieważ będą one chronić kota przed nadmiernym przybieraniem na wadze.

Zadbaj o układ moczowy

Choć sterylizacja i kastracja usuwają problem nowotworów układu rozrodczego u kotów, to nadal jednak pozostaje kwestia częstych kłopotów z układem moczowym oraz nerkami. Jeśli samodzielnie przygotowujemy kotu jedzenie domowe albo mamy zwyczaj dokarmiać go rozmaitymi smakołykami „ludzkimi”, czas tego zaprzestać. Zwiększone ilości fosforu, magnezu oraz wapnia, a także znaczne przesolenie takich pokarmów sprawiają, że koty częściej cierpią na karmienie nerkowe i układu moczowego. Wybierając gotowe karmy warto też zwracać uwagę na to, czy poziom tych składników jest kontrolowany.

Informacja prasowa / Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie