Dlaczego koty po zabiegu kastracji/sterylizacji należy żywić inaczej?

Zabieg kastracji czy sterylizacji kotów z roku na rok zyskuje na popularności. Dzięki tym zabiegom możemy zapobiec niekontrolowanemu rozrodowi i uniknąć wielu chorób na tle hormonalnym u naszych milusińskich.  Niestety wciąż wśród niektórych właścicieli kotów panuje przekonanie, że kot po tym zabiegu zawsze staje się leniwym  grubaskiem.

Zabieg kastracji/sterylizacji nie oznacza nadwagi u kota. Dlaczego więc tak wiele kotów po zabiegu przybiera zbędne kilogramy?  Kastrat ma tendencję  do większego odkładania tkanki tłuszczowej z nadmiaru zjadanej karmy. Przyczyna nadwagi i otyłości po zabiegu jest po stronie nieodpowiedniego żywienia i  zmniejszonej aktywności fizycznej kotów.  Dlatego tak ważna jest prawidłowe żywienie po zabiegu.    

Dlaczego wprowadzamy inne żywienie?

Zachodzące zmiany w gospodarce hormonalnej po zabiegu wpływają na cały organizm kota. Oczywiście układ pokarmowy kota pozostaje taki sam, a nasz mruczek wciąż jest ścisłym mięsożercą. A źródłem białka, tłuszczu, energii w pożywieniu tak samo powinny być produkty pochodzenia zwierzęcego. Zmienia się jednak jego zapotrzebowanie na  energię metaboliczną. Stężenie hormonów wpływających na apetyt jest również rozregulowane. W ciągu 48 godzin po zabiegu wzrasta spożycie karmy. Zwiększonemu pobraniu karmy jednocześnie towarzyszy spadek zapotrzebowania energetycznego o 30%. Mniejsze zapotrzebowanie energetyczne powodowane jest wolniejszym metabolizmem oraz mniejszą potrzebą ruchów w stosunku do kotów przed zabiegiem.

Karmy komercyjne dla kastratów

Gotowe karmy komercyjne stworzone specjalnie dla kotów po zabiegu to nie kolejny chwyt marketingowy. Karmy te maja zapewnić naszym kotom odpowiednio zbilansowany pokarm z uwzględnieniem ich mniejszego zapotrzebowania na energię. Na rynku jest dostępnych wiele marek karm różniących się ceną, ale przede wszystkim jakością i strawnością. Podczas wyboru najlepszej karmy dla naszego kotka należy kierować się jakością składników w niej zawartych. Karma musi być pełnoporcjowa i zbilansowana, czyli powinna dostarczać wszystkich niezbędnych składników pokarmowych w tym witamin i mikroelementów. Białko i tłuszcz musi być pochodzenia zwierzęcego, a zawartość węglowodanów być bardzo niska. Nie powinno w niej być dodatków cukrów. Ze względu na mniejsze zapotrzebowanie na energię, należy  zwrócić uwagę czy na pewno wybrana przez nas karma ma obniżoną kaloryczność. Warto też sprawdzić  zawartość niektórych minerałów takich jak magnez, sód, wapń i fosfor.  Ponieważ u kastratów jest zwiększone ryzyko powstawania kamieni i kryształów moczowych.

Od kiedy i jak wprowadzamy nową karmę?

Wszystkie zmiany w żywieniu musza być wprowadzane stopniowo. Naturalna flora bakteryjna występująca w jelitach kota musi mieć czas na „przyzwyczajenie się” do nowego pokarmu. Zbyt szybkie zmiany w żywieniu mogą skończyć się zaburzeniami w trawieniu. Dlatego zaleca się okres przejściowy trwający ok 10 dni. Okres przejściowy może być już wprowadzany kilka dni przed planowanym zabiegiem. Schemat podawania nowej karmy polega na mieszaniu nowego posiłku z dotychczasową karmą. Początkowo karma dla kastratów powinna stanowić 25% porcji. W trzecim i piątym zwiększamy ilość nowej karmy do 50%. W dniu piątym i szóstym powinna stanowić 75% porcji. W siódmym i kolejnych dniach posiłek składa się w 100% z wprowadzanej karmy.

Autor: Katarzyna Radwan

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie