Czy można karmić kota karmą dla psa? Obalamy mit

Teoretycznie wszystko jest jasne: na rynku są osobne karmy dla kotów i psów. Mimo to zdarza się, że niektórzy właściciele eksperymentują i podają swoim pupilom jedzenie przeznaczone dla zupełnie innych zwierząt. Powody są różne, najczęściej w grę wchodzi szukanie oszczędności (karma dla psów zwykle jest nieco tańsza) lub wygoda (gdy w domu mieszkają pies i kot właścicielowi łatwiej jest kupować jeden rodzaj karmy). Czy można karmić kota karmą dla psa? Podpowiadamy.

Karmę dla psa zostaw psu

Nie ma dokładnych badań mówiących o tym, że karmienie kota karmą dla psa jest dla niego szkodliwe. Weterynarze podkreślają jednak różnice między karmami przeznaczonymi dla obu zwierzaków. To właśnie skład karmy powinien decydować o tym, czy można ją podawać pupilowi.

Karmy dla kotów i dla psów różnią się, czasami diametralnie, w kilku obszarach. Przede wszystkim w kocim pokarmie znajdziemy więcej białka, miedzi i żelaza. W zależności od gatunku karmy różnice mogą także dotyczyć obecności lub braku w jej składzie tauryny i l-karnityny.

Dlaczego nie można karmić kota karmą dla psa?

Koty mają inne zapotrzebowanie na składniki odżywcze niż psy. Karmy przeznaczone dla kotów zwykle zawierają znacznie więcej białka zwierzęcego, a mniej wapna. Wynika to z faktu, że koty są „zatwardziałymi” mięsożercami i w naturze nie spożywają produktów roślinnych. Dlatego kocia karma musi być bogata w składniki typowo mięsne, a uboga w dodatki w postaci np. skrobi.

Oczywiście jednorazowe podanie kotu psiej karmy nie powinno mu zaszkodzić, jednak na dłuższą metę należy tego unikać. Czasami właściciele ulegają błędnemu myśleniu, że „karma to karma”. Warto w takim momencie zastanowić się, czy sami jedlibyśmy paszę dla świń, skoro ich układ pokarmowy jest bardzo zbliżony do ludzkiego?

Kot – smakosz psiej karmy

Bywa też tak, że psia karma bardzo kotu smakuje. Właściciel jest zadowolony, bo nareszcie nie ma problemu z zachęcaniem pupila do jedzenia. Nie jest to jednak właściwa droga. Warto pamiętać, że koci układ moczowy jest bardzo delikatny, a spożywanie psiej karmy może go dodatkowo obciążać – szczególnie, jeśli kot unika picia wody.

Rada

Jeśli w domu mieszkają kot i pies, to należy pilnować, aby zwierzaki nie wyjadały sobie wzajemnie karmy – dotyczy to przede wszystkim kotów.

Odpowiedzialny właściciel nie powinien podawać swojemu kotu karmy dla psa. Różnice w cenie nie są na tyle duże, aby uzasadniały przeprowadzanie takich eksperymentów. Nawet jeśli kot ochoczo zjada psie granulki i ma się całkiem dobrze, to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest mimo wszystko kupowanie karmy przeznaczonej dla kotów.

 

 

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie