Czy kot powinien mieć zawsze pełną miskę? Zalety i wady tego rozwiązania

Tak zwana „pełna micha” to popularny sposób podawania pokarmu pupilowi. Trzeba przyznać, że ten sposób jest wyjątkowo wygodny dla właścicieli, ale niekoniecznie korzystny dla samego kota. Owszem, zwierzak nie pogardzi miską pełną smakołyków, która nie ma dna, jednak na dłuższą metę może to fatalnie odbić się na jego zdrowiu. Wymieniamy najważniejsze zalety i wady karmienia kota metodą na pełną miskę.

Zalety? Tylko dla właściciela

Właściciele decydujący się na tę metodę karmienia kota w zdecydowanej większości przypadków robią to ze względu na własną wygodę. Wystarczy rano nasypać karmę (najczęściej suchą) do miski i nie trzeba więcej o tym pamiętać. Z takim scenariuszem często spotykamy się w sytuacji, gdy kot cały dzień spędza sam zamknięty w domu. Właściciele chcą mieć pewność, że pupil nie będzie głodny, a tak naprawdę po prostu uspokajają swoje sumienia i chcą wynagrodzić kotu dłuższe rozstanie.

Metoda pełnej miski jest często praktykowana przez nadopiekuńczych właścicieli, którzy koniecznie chcą uchylić nieba swoim kotom. Nie dość, że miska zawsze jest wypełniona po brzegi, to jeszcze w międzyczasie zwierzakowi zawsze skapnie jakiś dodatkowy smakołyk. Trudno się dziwić samym kotom, że taki układ bardzo im odpowiada.

Wady? Prosta droga do kociej otyłości

Metoda pełnej miski, choć tak lubiana przez większość kotów, jest dla nich bardzo niekorzystna. Kot mający stały dostęp do jedzenia może bardzo szybko zacząć jeść ponad uczucie sytości, na zapas, co oczywiście przełoży się na stopniowy wzrost jego wagi. To prosta droga do otyłości, z którą naprawdę trudno jest później walczyć.

Weterynarze i koci behawioryści wskazują na jeszcze jedną istotną wadę metody pełnej miski. Otóż stały dostęp do suchej karmy powoduje, że kot może mieć bardzo poważne problemy z układem moczowym. Zamiast pić będzie bowiem jeść. To z kolei może doprowadzić do chorób nerek.

Pamiętaj!

Pełna miska zwiększa również ryzyko cukrzycy.

Biorąc pod uwagę przytoczone wady i zalety trzeba dojść do wniosku, że jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest podawanie kotu pokarmu o ustalonych porach. Tym, czego nigdy nie powinno zabraknąć w kociej misce, jest wyłącznie woda.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie