Chcesz urozmaicić dietę kota? Podawaj mu te produkty!

Każdy wie, że kot w swoim naturalnym środowisku nawet nie tknie produktów roślinnych. Dlaczego więc pojawiają się one w specjalistycznych karmach dla mruczków? Odpowiedź jest prosta: ponieważ mają świetny wpływ na organizm zwierzaka domowego, a ponadto pozwalają zachować świeżość karmy przez dłuższy czas. Idąc tym tropem warto urozmaicić dietę pupila i podawać mu różne produkty, które z pozoru wydają się zbędne dla kota. Sprawdź, co możesz z czystym sumieniem „podrzucać” do kociej miski.

Jajka kurze

Dla bezpieczeństwa lepiej poprzestać na surowym żółtku, ponieważ surowe białko zawiera awidynę, która poprzez wiązanie witaminy H może powodować poważne problemy skórne. Samo żółtko jest natomiast bogatym źródłem świetnie przyswajalnego białka, witamin i minerałów. Ważne jest, aby nie podawać kotu ugotowanego jajka. Surowe żółtko można serwować pupilowi kilka razy w tygodniu – na pewno mu zasmakuje!

Żurawina

To z pewnością duże zaskoczenie, jednak żurawina jest bardzo cennym produktem, mającym zbawienny wpływ na układ moczowy tak ludzi, jak i zwierząt. U kotów jest to szczególnie ważne, ponieważ mruczki standardowo miewają poważne problemy z nerkami i pęcherzem. Żurawinę można dodawać do suchej i mokrej karmy. Wiele karm wysokiej jakości już ją zawiera.

Mniszek lekarski

Jest bogaty w witaminy, błonnik i antyoksydanty, dlatego nie powinno go zabraknąć w diecie kotów domowych, szczególnie miewających problemy trawienne. Mniszek lekarski (nie mylić z trującym mleczem!) można dodawać w formie suszu do karmy mokrej. Kot prawdopodobnie go nie wyczuje, co zwiększy prawdopodobieństwo, że zioło trafi do jego żołądka.

Ważne!

Pamiętaj, aby mniszek zbierać w miejscach wolnych od spalin i środków chemicznej ochrony roślin.

Ryby

Potocznie uważa się, że wszystkie koty uwielbiają ryby, ale to nie do końca prawda. Mimo to warto raz na jakiś czas urozmaicić dietę pupila o to mięso. Ważne jest, aby nie przesadzać z częstotliwością – raz w tygodniu w zupełności wystarczy. Szczególnie polecane gatunki to: węgorz, halibut, pstrąg, dorsz i szczupak. Ryby zawierają kwasy Omega-3 i zbawiennie wpływają na wygląd sierści kota.

Pamiętaj!

Bardzo uważaj na mięso tuńczyka – ta ryba zawiera dużo rtęci, która jest trująca dla kota. Zrezygnuj również z ryb wędzonych i z puszki.

Jak widzisz możesz z łatwością urozmaicić kocią dietę o powszechnie dostępne produkty i tym samym zapewnić swojemu pupilowi zdrowie bardzo niskim kosztem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.