10 produktów spożywczych, których pod żadnym pozorem nie powinieneś podawać swojemu kotu

Koty są bardzo inteligentnymi zwierzętami, które doskonale wyczuwają, co jest dla nich dobre, a co niekoniecznie. W domowych warunkach ich instynkt może jednak zostać dość silnie stępiony, dlatego wielka odpowiedzialność za zdrowie pupila spada na barki właściciela. Szczególnie na początku swojej przygody z kotem warto zdać sobie sprawę, że zwierzak nie powinien jeść całkiem długiej listy produktów. Mogą one bowiem mu zaszkodzić, a w zbyt dużych ilościach doprowadzić go do bardzo poważnych problemów zdrowotnych i śmierci. Wymieniamy dla Was 10 takich produktów spożywczych. Dobrze sprawdźcie, czy przypadkiem nie wrzucacie ich do kociej miski.

 

  1. Cebula i czosnek – oba warzywa, bardzo zdrowe dla człowieka, nie mogą być pod żadnym pozorem podawane kotu. Mogą one bowiem powodować kocią anemię.
  2. Por i szczypiorek – ich spożywanie przez kota również prowadzi zwierzę do anemii. Obu warzyw nie podajemy kotu w żadnej formie.
  3. Białko jaja – kot źle je przyswaja, co może objawiać się problemami skórnymi, a nawet wypadaniem sierści.
  4. Wędzona ryba – w wędzonej rybie znajduje się zbyt dużo soli, która jest bardzo szkodliwa dla kota. Podając zwierzakowi rybę pamiętajmy, aby był to filet – potencjalne zagrożenie ze strony ości łatwo sobie wyobrazić.
  5. Surowe mięso nieznanego pochodzenia – oczywiście surowe mięso samo w sobie stanowi podstawę kociej diety, ale w domowych warunkach uważajmy, aby mięso było świeże i dobrej jakości. Różnego rodzaju „resztki” mogą bowiem zawierać bakterie.
  6. Wątróbka – mamy na myśli podawanie jej w zbyt dużych ilościach, np. codziennie. Może to doprowadzić do chorób kości u kota.
  7. Słodycze – powinny zostać bezwzględnie wykluczone z kociej diety, ponieważ nie tylko tuczą, ale też powodują próchnicę i choroby dziąseł. Szczególnie groźna dla kota jest czekolada, która zjedzona w zbyt dużej ilości może nawet zwierzaka zabić.
  8. Winogrona/rodzynki – owoc ten może spowodować u kota niewydolność nerek.
  9. Resztki ze stołu – szczególnie chodzi o przyprawione potrawy. Przyprawy działają drażniąco na układ pokarmowy oraz kocie nerki.
  10. Psia karma – tak, wciąż trafiają się osoby, które podają swoim kotom suchą karmę przeznaczoną dla psów. Jest to prosta droga do zafundowania zwierzakowi problemów zdrowotnych, bo pies i kot mają zupełnie różne zapotrzebowanie na energię oraz składniki odżywcze. Kot na przykład potrzebuje aż czterokrotnie więcej białka.

Oczywiście odpowiedzialny właściciel nie powinien również podawać swojemu kotu jakichkolwiek alkoholi, napojów gazowanych czy słodzonych, kawy i herbaty. Złym pomysłem jest też uleganie mitowi, że kociaki chętnie piją krowie mleko – nie jest ono dla nich zdrowe, a wiele kotów jest także uczulonych na laktozę.

Pamiętajcie o tych podstawowych zasadach żywienia kotów, aby nie popełnić często przypadkowych błędów, które mogą fatalnie odbić się na zdrowiu Waszego pupila. Zawsze powinna obowiązywać zasada: jeśli nie jesteśmy pewni, czy kot dobrze przyswoi dany produkt, lepiej go w ogóle nie podawać.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie