Wzbogacanie środowiska cz. II

Jak wiecie z poprzedniej części artykułu warto wzbogacać kotom przestrzeń, w której żyją. Ostatnio skupiliśmy się na urozmaicaniu sposobów karmienia i pojenia naszych podopiecznych, dziś zajmiemy się pozostałymi kocími potrzebami.

Wysoko ulokowane miejsca odpoczynku

Położone wysoko nad podłogą miejsca odpoczynku są dla kotów bardzo istotne. Zaniepokojone zwierzęta instynktownie zaczynają się wspinać, nad ziemią czują się bezpieczniej, mogą też wszystko dokładnie obserwować. By zapewnić kotu takie miejsce możemy kupić wysoki drapak z budkami i półeczkami, jednak równie dobry efekt osiągniemy kładąc złożony koc na szafę i przybijając na ścianę półkę lub dwie, po których kot będzie mógł się tam dostać. Kotom stosunkowo łatwo jest wskoczyć nawet na bardzo wysoki mebel, jednak mogą odczuwać dyskomfort podczas schodzenia na ziemię, dlatego zadbajmy o to by zejście z szafy było dla kota bezpieczne. Ma to szczególne zaczenie w przypadku kotów starszych, które nie są już tak sprawne.

Kryjówki

Każdy kot powinien mieć możliwość spędzenia czasu w odosobnieniu, jeżeli ma na to ochotę. Za kryjówkę mogą mu posłużyć zarówno specjalnie do tego przeznaczone budki ze sklepów zoologicznych, jak również budki przygotowane samodzielnie, na przykład z kartonu. Niektóre koty lubią chować się pod łóżkiem lub w szafie, powinniśmy im to umożliwić. Pamiętajmy, że gdy kot siedzi w swojej kryjówce nie należy mu przeszkadzać. Kryjówka ma być dla niego miejscem, w którym czuje się absolutnie bezpiecznie i wie, że nikt nie zakłóci jego odpoczynku.

Drapaki

Drapanie mebli jest prawdziwą zmorą dla wielu właścicieli kotów. Służy ono pozbyciu się zewnętrznych łusek pazurów, jak również znaczeniu terenu poprzez wizualne i zapachowe ślady. Jeżeli zaopatrzymy się w odpowiedni drapak, możemy znacząco obniżyć ryzyko zniszczenia naszych mebli, dywanów czy framug. Czym kierować się przy wyborze drapaka?

  • Stabilność – jest bardzo istotnym kryterium. Powinniśmy wybierać drapaki o solidních, ciężkich podstawach, tak by nie ruszały się, gdy koty będą z nich korzystać. Dobrym rozwiązaniem jest również kupno płaskiego drapaka, który przymocowuje się do ściany. Oprócz tego, że jest stabilny, ma dodatkową zaletę, ponieważ pratycznie nie zajmuje miejsca.
  • Odpowiednia wysokość – drapak powinien być na tyle wysoki, by kot korzystając z niego, mógł mieć wyprostowane tylne łapy i wyciągnięte przednie, w przeciwnym razie może być dla zwierzęcia niewygodny.
  • Odpowiednie umiejscowienie – jeżeli drapak ma pełnić przede wszystkim funkcję odpoczynkową, umiejscownienie go w kącie pomieszczenia, najlepiej w pobliżu okna, będzie jak najbardziej na miejscu. Gdybyśmy jednak chcieli, by zwierzę używało go do drapania, dużo lepiej będzie postawić go na trasie jaką pokonuje nasz kot przechadzając się po mieszkaniu, na przykład przy drzwiach prowadzących z jednego pomieszczenia do drugiego.

Ważny jest również sposób w jaki „przedstawimy“ drapak naszemu pupilowi. Najgorszą rzeczą, jaką możemy zrobić jest chwycenie kota za łapki i przeciąganie nimi po drapaku. Takie doświadczenie może być dla zwierzęcia na tyle przykre, że skutecznie zniechęci je do korzystania z urządzenia. Lepszym rozwiązaniem będzie zabawa z kotem wędką przy drapaku. Dodatkowo możemy spryskać urządzenie kocimiętką, która przyciągnie zwierzę w jego poblíże.

Nowe wyzwania

Koty wychodzące na dwór nie cierpią na brak nowych doświadczeń. Podczas każdego wyjścia na dwór czują różne zapachy, słyszą rozmaite dźwięki, widzą nowe rzeczy, spotykają nowych ludzi i zwierzęta. Warto zadbać o to, by zapewniać takie atrakcje kotom żyjącym wyłącznie w domach. Oczywiście możemy kupować kotom nowe zabawki, poidełka, czy budki, ale również mniejszym nakładem finansowym jesteśmy w stanie zapewnić zwierzętom odpowiednią stymulację. Możemy posadzić w doniczce trawę, którą kot będzie podgryzał, dać mu możliwość pobawienia się różnymi kartonami czy papierowymi torbami po zakupach lub puszczać spokojną muzykę. Gdy przynosimy do domu nową rzecz, pozwólmy kotu ją obwąchać.

Na koniec chciałam zaprezentować wspaniały plac zabaw dla kota zrobiony własnoręcznie przez jego właścicieli. Jak widać kot może się zarówno bawić, odpoczywać, jak i wdrapywać.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie