Nadmierna wokalizacja

Nadmierna wokalizacja nie należy do częstych problemów u kotów i dotyczy raczej starszych zwierząt.

Może być związana z problemami zdrowotnymi, dlatego też gdy zauważymy, że kot miauczy zdecydowanie częściej niż zwykle, powinniśmy udać się z nim do lecznicy. Weterynarz powinien wykluczyć nadczynność tarczycy oraz nadciśnienie tętnicze, są to najczęstsze schorzenia przyczyniające się do wzmożonej wokalizacji.

Za uciążliwe miauczenie, szczególnie w nocy, może być odpowiedzialna również demencja starcza. Kot może miauczeć, ponieważ zapomniał gdzie stoi miska z jedzeniem, czy jak dojść do swojej kryjówki. Niestety demencji nie jesteśmy w stanie wyleczyć czy wyeliminować. Jedyne co możemy zrobić by poprawić samopoczucie kota, to ograniczyć wszelkie zmiany w jego życiu. Postarajmy się wprowadzić rutynę w kocim planie dnia, niech będzie karmiony, czesany czy głaskany o mniej więcej stałych porach. Jeżeli mamy taką możliwość, urządźmy kotu jego własny koci pokój, w którym będzie miał wszystkie potrzebne zasoby na niewielkiej powierzchni, dzięki czemu łatwiej będzie mu z nich korzystać.

U młodych kotów nadmierna wokalizacja może wynikać z innych powodów. Najczęściej zwierzęta natrętnie zwracają na siebie uwagę, ponieważ są znudzone, nie mają kontaktu z wystarczającą ilością bodźców. Ten problem można rozwiązać poprzez wzbogacanie środowiska (przeczytaj artykuły „Wzbogacanie środowiska cz. I i II”), zabawy czy też przygarnięcie drugiego kota o podobnym temperamencie. Bardzo ważne są również nasze reakcje na kocie miauczenie. Nie powinniśmy zwracać na zwierzę uwagi ani na nie krzyczeć, ponieważ w ten sposób nieświadomie wzmacniamy jego zachowanie. Kot widzi, że miauczenie spotyka się z reakcją z naszej strony, więc zaczyna miauczeć coraz częściej. Najlepszym rozwiązaniem jest ignorowanie miauczenia i nagradzanie kota naszą uwagę, zabawą czy smakołykami wtedy, gdy jest cicho.

Pamiętajmy, że zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć; by nasz kot nie miauczał nadmiernie, zadbajmy o jego dietę i środowisko życia. Dieta bogata w przeciwutleniacze, takie jak witamina E oraz kwasy Omega, pomoże zminimalizować ryzyko wystąpienia demencji. Z kolei zabawy, poszukiwanie schowanych w domu smakołyków i inne atrakcje sprawią, że zwierzę nie będzie znudzone.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie