Jak postępować z kotem w stresujących sytuacjach

Koty mogą odczuwać niepokój w rozmaitych sytuacjach. To, jak bardzo są podatne na stres, zależy w głównej mierze od ich osobowości oraz tego, czy ich socjalizacja przebiegała prawidłowo. Dla jednego kota wizyta gości będzie miłym urozmaiceniem, a dla drugiego nieprzyjemnym przeżyciem. W tym artukule omówimy kilka najczęstszych stresogennych sytuacji.

Przeprowadzka

Kot potrzebuje około dwóch tygodni na przyzwyczajenie się do nowego miejsca, powinniśmy zatem uzbroić się w cierpliwość i nie denerwować się, gdy pierwsze dni zwierzę przesiedzi schowane pod łóżkiem. By zminimalizować stres u kota powinniśmy zastosować się do kilku zasad. Po pierwsze postarajmy się wprowadzić kota do nowego mieszkania, gdy będzie ono już w miarę możliwości wykończone i umeblowane. Przestawianie mebli czy hałaśliwe prace, takie jak wiercenie, będą dodatkowo stresować naszego zwierzaka. Po drugie, zabierzmy ze starego mieszkania przynajmniej jeden mebel, który zwierzę lubiło, na przykład fotel, na którym spało, czy szafkę, na której przesiadywało. Dodatkowo zabierzmy kocie akcesoria, takie jak drapaki, legowiska czy budki. Możemy również obniżyć poziom stresu naszego pupila poprzez zabawę lub inny lubiany przez kota rodzaj kontaktu, jak głaskanie czy czesanie. Jeżeli kot z trudem będzie przyzwyczajał się do nowego miejsca, spróbujmy podać mu suplementy poprawiające nastrój i ewentualnie podłączyć do kontaktu kocie feromony.

Remont

W trakcie remontu postarajmy się odizolować kota od centrum prac. Gdy po mieszkaniu będą chodzić fachowcy, zamknijmy zwierzę w osobnym pomieszczeniu. Zadbajmy o to, by miało tam wszystkie potrzebne rzeczy, takie jak jedzenie i picie, kuweta oraz kryjówka. Jeżeli remont będzie dość hałaśliwy dobrym rozwiązaniem będzie własnoręczne wykonanie budki-kryjówki ze styropianu, który doskonale stłumi głośnie dźwięki, dzięki czemu kot będzie spokojniejszy.

Podróż samochodem

Podróżowanie autem jest nieprzyjemnym przeżyciem dla zdecydowanej większości kotów. Często jest to spowodowane chorobą lokomocyjną, jak również tym, że przejażdżka zwykle kończy się w gabinecie weterynarza. Jeżeli nasz kot cierpi na chorobę lokomocyjną koniecznie podajmy mu leki, które w zasadniczy sposób podniosą komfort podróży. Dobrze by było, gdyby kot miał pozytywny stosunek do transportera, w którym jest przewożony. Żeby tak było, możemy wkładać smakołyki do transportera lub zrobić z niego domową kryjówkę dla kota, wystarczy wymontować z niego drzwiczki, a do środka włożyć miękki kocyk. Podczas jazdy samochodem możemy dodatkowo zakryć transporter kocem czy ręcznikiem, kot powinien być wtedy spokojniejszy. Transporter umieśćmy w aucie tak, by jak najmniej się ruszał podczas podróży. Pamiętajmy też o tym, by jechać spokojnie.

Wizyta gości

Niektóre koty, gdy tylko usłyszą dzwonek do drzwi, natychmiast się chowają. Jeżeli nie są nadmiernie zestresowane, a wizyty gości nie zdarzają się zbyt często, możemy zaakceptować taki stan rzeczy. Gdybyśmy jednak zauważyli, że kot bardzo źle znosi takie wizyty, a po wyjściu gości przez dłuższy czas nie może dojść do siebie, powinniśmy interweniować. Po pierwsze, zapewnijmy kotu bezpieczne miejsce, z którego będzie mógł obserwować co dzieje się w mieszkaniu. Nada się do tego wysoki drapak z legowiskiem lub inne wysoko ulokowane miejsce odpoczynku. Poprośmy gości, żeby wchodząc kładli obok kota smakołyki, a przez resztę czasu w miarę możliwości ignorowali go. W ten sposób kot przyzwyczai się, że goście nie stanowią dla niego zagrożenia, a dzięki dawanym smakołykom z czasem zaczną mu się pozytywnie kojarzyć. Zawsze zachowujmy czujność, nie pozwalajmy gościom brać zwierzęcia na ręce lub przytulać, gdy widzimy, że nie ma ono na to ochoty. Uwaga ta szczególnie dotyczy małych dzieci, które potrafią być niedelikatne w kontaktach ze zwierzętami.

Nowe zwierzę w domu

Planując kupno lub adopcję nowego zwierzęcia powinniśmy odpowiednio przygotować mieszkanie na jego przyjęcie. Jeżeli w domu ma pojawić się drugi kot musimy zwiększyć liczbę wszystkich zasobów, o które koty mogłyby rywalizować, takich jak miski, kuwety czy kryjówki (przeczytaj artykuł: „Konflikty między kotami- jak im zapobiec“). Gdy kolejnym zwierzęciem ma być pies, skupmy się przede wszystkim na zapewnieniu kotu bezpiecznego schronienia. Może to być zarówno część mieszkania, do której pies nie będzie miał wstępu, jak i kryjówki położone na tyle wysoko, by pies do nich nie sięgał. Zawsze bardzo istotny jest sposób zapoznania zwierząt ze sobą. Najpierw zwierzęta powinny zapoznać się ze swoim zapachem, następnie się zobaczyć i dopiero po paru dniach możemy im pozwolić na bezpośredni kontakt. Pamiętajmy żeby nigdy nie brać kota na ręce i nie podkładać pod pysk psu czy drugiemu kotu do powąchania. Dla kota będzie to bardzo stresujące i może negatywnie wpłynąć na jego relacje z drugim zwierzęciem. Dobrym rozwiązaniem będzie za to karmienie zwierząt jednocześnie w tym samym pomieszczeniu, oczywiście w odpowiednio dużych odstępach. Starajmy się, by każde spotkanie zwierząt było dla nich przyjemnym doświadczeniem.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie