Dlaczego warto bawić się z kotem

Zabawa z kotem niesie wiele korzyści, zarówno dla właściciela jak i zwierzęcia. Przede wszystkim kot dzięki niej ma możliwość zaspokojenia swojego instynktu łowieckiego i pozbycia się nadmiaru energii, co w znaczący sposób poprawia jego samopoczucie. Bawiąc się z kotem możemy uniknąć wielu problemów, jak na przykład zabawowego atakowania właściciela lub innych domowych zwierząt. Jest to też dobra okazja do spalenia kalorii, co ma istotne znaczenie w przypadku kotów pozbawionych możliwości wychodzenia na dwór. Kolejną rzeczą, którą daje nam wspólna zabawa, jest wzmocnienie więzi człowieka i zwierzęcia.

W jaki sposób możemy bawić się z kotem? Najbardziej popularna jest zabawa kocią wędką. Musimy wypracować odpowiedni sposób poruszania nią. Niektóre koty chętnie bawią się wędką, gdy ta jest w ciągłym ruchu, inne zaatakują zabawkę dopiero wtedy, gdy na moment się zatrzyma. Pamiętajmy, żeby umożliwić zwierzęciu schwytanie wędki raz na jakiś czas, w przeciwnym bowiem razie kot może się zniechęcić do zabawy.

Kolejny sposób to zabawa laserem, która dla wrażliwych kotów może być nieco frustrująca, ponieważ kot nigdy nie złapie światełka lasera. By zapobiec frustracji, raz na jakiś czas, w trakcie zabawy wyłączmy laser i poturlajmy kotu po podłodze smakołyk, który kot będzie mógł upolować i zjeść. Dzięki temu unikniemy rozczarowania naszego czworonoga.

Ostatni sposób to zabawa różnego rodzaju piłeczkami, czy małymi maskotkami. Koty wykazują największe zainteresowanie zabawkami, które zrobione są z piórek czy sztucznego futerka, również szeleszczący odgłos wydawany przez zabawkę sprawi, że zaciekawi ona kota. Jeżeli nie chcemy kupować kolejnych zabawek, możemy rzucić kotu kulkę zrobioną z papieru. Dodatkową atrakcją będzie, jeżeli do środka kulki schowamy ulubiony smakołyk pupila. W ten sposób kot będzie miał możliwość zamknąć cały łańcuch łowiecki goniąc, łapiąc i zjadając swoją ofiarę.

Katarzyna Burkiewicz

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie