Brudzenie w domu- czy mój kot jest złośliwy? Cz. I

Na brudzenie w domu składają się dwa różne problemy, pierwszy- to załatwianie się poza kuwetą, drugi- znaczenie moczem lub kałem. Chociaż efekt jest podobny, to przyczyny obu zachowań są inne. W dzisiejszej części zajmiemy się omówieniem pierwszego z nich.

Załatwianie się poza kuwetą, to oddawanie kału lub dużych ilości moczu na poziome powierzchnie. Wbrew obiegowej opinii takie zachowanie nie jest spowodowane złośliwym charakterem naszego zwierzęcia, a problem prawdopodobnie tkwi w kuwecie, dlatego absolutnie nie należy kota karcić.

Pierwszą kwestią, na którą musimy zwrócić uwagę, jest liczba kuwet, których powinno być tyle, ile kotów plus jedna dodatkowa. Powinny stać w różnych miejscach, by żaden z kotów nie mógł pilnować dostępu do nich. Kuwety powinny stać w ustronnych miejscach. Nienajlepszym pomysłem jest stawianie ich przy drzwiach, ponieważ załatwiający się kot potrzebuje spokoju. Jeżeli podczas załatwiania swoich potrzeb zostanie wystraszony przez któregoś z domowników, może zrazić się do danej kuwety i zacznie załatwiać się w inych częściach domu. Kuweta musi być też odpowiednio duża, tak by kot mógł się w niej swobodnie obracać. Idealne wymiary kuwety to 1,5 długości kota, mierząc od nosa do nasady ogona. Do wypełnienia kociej toalety najlepiej nadaje się drobny, bezzapachowy żwirek. Zbyt grube granulki mogą wbijać się kotu w łapki, zniechęcając tym samym zwierzę do korzystania z niej. Konieczne jest też częste sprzątanie kuwety, przynajmniej dwa razy dziennie powinniśmy usunąć z niej zabrudzony żwirek. Jeżeli decydujemy się na kupno kuwety krytej, zwróćmy uwagę czy ma zapewnioną dobrą wentylację, ponieważ brzydki zapch może sprawić, że kot nie będzie jej chętnie używał.

Powinniśmy pamiętać również o tym, by porządnie wyczyścić wszystkie miejsca, w których kotu zdarzyła się wpadka. Nawet śladowe ilości moczu pozostawione gdzieś na podłodze, mogą zachęcać zwierzę do ponownego załatwienia się w to samo miejsce. Odchody najlepiej wyczyścić proszkiem enzymatycznym rozpuszczonym w wodzie, a następnie powierzchnię przetrzeć alkoholem. Do czyszczenia materaców czy kanap, możemy użyć biologicznie czynnych preparatów w sprayu, jak np. Vitopar.

Jeżeli za brudzenie w domu odpowiedzialna była kuweta, to po wprowadzonych zmianach problem powinien ustąpić, jeżeli nie, zachęcam do przeczytania drugiej części artykułu.

Katarzyna Burkiewicz

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie