Agresja między kotami- jak sobie z nią poradzić

Za agresję między kotami może być odpowiedzialnych wiele rzeczy. Jak wiecie z poprzedniego artykułu, przyczyną problemu może być rywalizacja i różnice temperamentu, jak również ubogie środowisko, połączone z brakiem możliwości wychodzenia na dwór oraz nieprawidłowe zapoznawanie zwierząt. Najważniejszą rzeczą jest znalezienie źródła problemu.

Jeżeli podejrzewamy, że przyczyną może być rywalizacja o określone zasoby, powinniśmy zwiększyć ich liczbę.

W przypadku posiadania kotów o odmiennych temperamentach powinniśmy zadbać o to, by każde ze zwierząt czuło się komfortowo. Energiczny kot powinien mieć możliwość rozładowania nadmiaru energii poprzez zabawę, będzie wtedy spokojniejszy i mniej chętny do zaczepiania drugiego kota. Sesje zabawy najlepiej przeprowadzać rano i wieczorem, czyli wtedy, gdy koty są najbardziej aktywne. Dla osób, które nie dysponują rano nadmiarem wolnego czasu, dobrym rozwiązaniem może okazać się kupno zabawek interaktywnych lub automatycznego lasera, którymi kot może bawić się sam przez dłuższy czas. Jeżeli chodzi o poprawienie samopoczucia spokojnego kota, powinniśmy stawiać na zwiększenie ilości miejsc odpoczynku i kryjówek, tak żeby kot mógł bez problemu odizolować się od swojego współlokatora, gdy będzie miał na to ochotę. Zabawa, głaskanie, czesanie grzbietu, masaż Ttouch, czy czas spędzany sam na sam z właścicielem, również wpłynie na zwierzę korzystnie. Pomocne może okazać się też podłączenie do kontaktu kocich feromonów oraz podawanie suplementów o działaniu uspokajającym i poprawiającym nastrój.

Kolejną potencjalną przyczyną agresji między zwierzętami może być ubogie środowisko i nuda. Koty nie powinny bawić się ze sobą na pustej przestrzeni. W trakcie takiej zabawy może dojść do nadmiernej eskalacji emocji i łagodna zabawi przekształci się w zbyt agresywną. Inaczej wygląda sytuacja, jeżeli koty podczas zabawy mają do dyspozycji różnego rodzaju półki, pudełka do których mogą się schować czy tunele. Wtedy gdy zabawa staje się zbyt brutalna wystarczy, że jeden kot na chwilę się schowa, co sprawi, że nie dojdzie do dalszego narastania emocji związanych z zabawą. Koty, które trzymane są wyłącznie w domu, mogą się bardziej nudzić i frustrować, co nie wpływa korzystnie na ich relacje z pozostałymi zwierzętami. Jeżeli nie mamy możliwości wypuszczania kotów na dwór, warto przyzwyczaić kota do noszenia szelek i wychodzić z nim na dwór na smyczy. Jeżeli jesteśmy pozbawieni i tej możliwości, zróbmy na balkonie wolierę dla kotów. Konieczne może okazać się również wzbogacenie środowiska w domu poprzez kupno lub zrobienie zabawek, chowanie w mieszkaniu smakołyków, czy przynoszenie nowych przedmiotów, jak np. rozmaite kartonowe pudełka. Dzięki temu kot będzie miał kontakt z różnymi rzeczami, nie będzie znudzony ani sfrustrowany. Swoją energię skupi na zabawie, poszukiwaniu smakołyków, zamiast atakowaniu drugiego kota. Warto również zainwestować w kilka półek, po których koty będą mogły chodzić. W ten sposób zwiększymy przestrzeń dostępną dla kotów, będą mogły się swobodnie mijać, nie wchodząc sobie w drogę (fot. 1 i 2).

 

 

Za konflikt może być też odpowiedzialny właściciel, który w nieumiejętny sposób zapoznał ze sobą zwierzęta. Koty powinny najpierw zapoznać się ze swoim zapachem, następnie zobaczyć się, a dopiero później mieć możliwość bezpośredniego kontaktu. Ważne, żeby każdy z tych etapów był dla kota w miarę możliwości mało stresujący. Za wszelką cenę unikajmy brania zwierzęcia na ręce i na siłę podstawiania drugiemu pod nos. Dobry efekt możemy osiągnąć gdy wywołamy u kota pozytywne skojarzenie z drugim kotem. Najłatwiej będzie to zrobić dając zwierzętom smakołyki lub bawiąc się z nimi, gdy są w jednym pomieszczeniu.

W poważnych przypadkach agresji między kotami najlepszy rozwiązaniem będzie odseparowanie zwierząt i skonsultowanie się ze specjalistą, który ustali przyczynę problemu i przedstawi plan naprawy kocich relacji.

Katarzyna Burkiewicz

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie