Zaparcia – bolesny koci problem

Problemy z wypróżnianiem należą do najczęstszych, z jakimi zmagają się nasi miauczący podopieczni. Z reguły kot sam sobie z tym poradzi i po 1-2 dniach wszystko powinno wrócić do normy. Jeśli jednak jest inaczej, trzeba się tym mocniej zainteresować. Zaparcia u kota są bowiem nie tylko bolesne i mało komfortowe, ale mogą być także bardzo niebezpieczne.

Kiedy należy zacząć się martwić?

Jeśli w kociej kuwecie nie znajdziemy odchodów przez 2-3 dni, a zwierzę nie jest wypuszczane na dwór, to otrzymujemy wyraźny sygnał, że coś jest nie tak. Oczywiście warto najpierw sprawdzić, czy kot nie znalazł sobie innego miejsca na załatwianie się. Należy również poobserwować, w jaki sposób zwierzę korzysta z kuwety – czy próba załatwienia się sprawia mu ból, czy wydaje przy tym różne odgłosy.

Kot mający problem z wypróżnianiem jest o wiele mniej aktywny. Może unikać właściciela, nie mieć ochoty na zabawę, odmawiać jedzenia i picia. Charakterystyczne jest też chodzenie w pozycji skulonej, lekko przygarbionej oraz miauczenie bez wyraźnego powodu.

Przyczyny zaparć u kota

Wiele czynników może mieć wpływ na to, że kot ma zatwardzenie. Do najczęstszych należą:

  • Niska aktywność fizyczna – zaparcia częściej zdarzają się kotom otyłym
  • Niestrawność – kot mógł zjeść żwirek, kość czy jakiś brud
  • Kule włosowe
  • Jedzenie tylko suchej karmy (w dodatku niskiej jakości) przy jednoczesnym unikaniu picia wody
  • Choroby wewnętrzne – szczególnie zespół okrężnicy olbrzymiej czy zapalenie gruczołów wokół odbytu
  • Wada genetyczna
  • Deformacja kręgosłupa na odcinku krzyżowym

Jeśli kot jest już w słusznym wieku, zaparcia mogą być związane ze starością. Jednak bez względu na ostateczne źródło problemu, kociego zatwardzenia nie można bagatelizować. Jeśli zdarza się ono bardzo często i kot wyraźnie cierpi oraz unika kuwety, należy skonsultować się z weterynarzem. W skrajnych przypadkach konieczna będzie interwencja chirurgiczna.

Lepiej zapobiegać

Aby zminimalizować ryzyko występowania zatwardzenia u kota, warto stosować się do kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim należy dbać o zdrową dietę zwierzaka (zbliżoną do naturalnej, a więc bogatą w mięso) oraz pilnować, by kot pił duże ilości wody.

Ponadto trzeba regularne czesać kocią sierść i usuwać martwe włosy, aby zwierzę nie połykało ich podczas mycia. Dzięki temu w jego przewodzie pokarmowym nie będą się tworzyć kule włosowe – jedna z najczęstszych przyczyn zaparć.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie