Spośród wielu chorób diagnozowanych u kotów domowych szczególnie często przytrafia się zapalenie dziąseł. Z pozoru jest to niegroźne schorzenie, które jednak może nieść ze sobą poważne konsekwencje zdrowotne, dlatego nigdy nie należy go bagatelizować. Co trzeba wiedzieć o zapaleniu dziąseł u kota? Garść wskazówek dla właścicieli znajdziesz w naszym poradniku.
Początkowo choroba nie daje żadnych specyficznych objawów. Diagnostykę utrudnia też fakt, iż koty do samego końca nie zdradzają, że cokolwiek im dolega, dlatego można łatwo przegapić fazę rozwoju choroby. Stąd zalecamy, aby bacznie obserwować swojego mruczka w poszukiwaniu takich objawów zapalenia dziąseł, jak:
Po zauważeniu tych objawów należy jak najszybciej udać się do weterynarza, który ostatecznie zdiagnozuje, czy rzeczywiście kot ma do czynienia z zapaleniem dziąseł.
Podstawową przyczyną zapalenia dziąseł jest kamień nazębny (płytka), który powoduje oddzielanie się dziąseł od zębów. Mamy tutaj do czynienia z uszkodzeniem mechanicznym, wywołującym ból i stan zapalny. Jeśli nie zareagujemy odpowiednio wcześnie, to w szczeliny między dziąsłami a zębami zaczną się dostawać resztki jedzenia, co zapoczątkuje procesy gnilne i pogłębi stan zapalny.
Zapalenie dziąseł może być jednak także objawem innej poważnej choroby. To schorzenie często towarzyszy:
Podstawą jest konsekwentne dbanie o higienę jamy ustnej mruczka. Wielu właścicieli zapomina o konieczności mycia zębów swojego pupila, co nie jest przecież ani trudne, ani bardzo czasochłonne. Wskazane jest również, aby w diecie kota pojawiły się twarde produkty, wymagające gryzienia, a przy okazji usuwające płytkę nazębną.
Do tego nie zapominamy o regularnym odwiedzaniu gabinetu weterynaryjnego. Podczas rutynowej kontroli lekarz sprawdzi stan uzębienia kota i ewentualnie przeprowadzi zabieg mechanicznego usuwania płytki nazębnej.