Zaćma – podstępna choroba kocich oczu

Mariusz Siwko
27.02.2018

Twój kot jest towarzyski, świetnie odnajduje się w domowym środowisku, ale nagle jego zachowanie zaczyna się zmieniać? Wpada na różne przedmioty, nabiera dystansu, znacznie ogranicza swoją aktywność życiową? To może być objaw postępującej zaćmy. Ta choroba oczu należy do najczęściej dotykających zwierzęta domowe i niestety prowadzi do całkowitej ślepoty. Jak rozpoznać zaćmę u kota? Jakie są jej przyczyny?

Typowe objawy zaćmy u kota

Początkowo właścicielowi bardzo trudno jest dostrzec, że kot zaczyna mieć problemy z widzeniem. Mruczki nie są zbyt wylewne jeśli chodzi o okazywanie swoich dolegliwości, w dodatku dzięki wibrysom i znajomości każdego zakamarka w domu, doskonale radzą sobie z orientacją mimo pogarszającego się wzroku. Dlatego trzeba się skupić na szczegółach.

Pierwsze objawy zaćmy są zauważalne w nocy i gdy w pomieszczeniu jest ciemno. Wówczas kot, u którego doszło już do zajęcia około 60% siatkówki oka, zdradza wyraźne problemy z widzeniem. Z czasem pojawiają się one także za dnia. Uwagę właściciela powinny zwrócić takie sytuacje, jak problemy z oceną odległości (kot wpada na różne przedmioty, obija się o ściany), apatia, bardzo ostrożne stawianie kroków.

Rozwój zaćmy można również wyczytać z kocich oczu. Wyraźnie zmienia się ich wygląd, stają się mętne, zachodzą białym nalotem. Jeśli choroba jest powikłaniem po cukrzycy, w soczewce oka zacznie się zbierać sorbitol. Niedowidzący kot ma ciągłą potrzebę pocierania oczu.

Przyczyny zaćmy

Jak wspomnieliśmy zaćma u kota jest częstym powikłaniem po cukrzycy. Jednak ta choroba oczu może dotknąć także zwierzęta teoretycznie całkowicie zdrowe. Najczęściej wina leży po stronie procesów starzenia. U wiekowych kotów zaćma prowadząca do całkowitej ślepoty jest zjawiskiem dość powszechnym.

Czasami źródłem problemu może być jakiś uraz lub powikłanie po chorobie, np. toksoplazmozie czy FIP. Bywa, że zaćma jest wynikiem złego odżywiania i stosowania diety ubogiej w witaminy oraz niezbędne kotu składniki żywieniowe – głównie taurynę i wapń.

Rada

Jeśli podejrzewasz, że Twój kot może cierpieć na kataraktę, jak najszybciej zgłoś się z nim do weterynarza. Szczegółowe badania dadzą 100% pewność.

Leczenie

Najlepsze efekty przynosi zabieg operacyjnego usunięcia zaćmy, jednak jest on kosztowny i niezalecany w przypadku wiekowych kotów. Dlatego większość właścicieli poprzestaje na podawaniu pupilowi środków farmaceutycznych, takich jak krople i maść. Ich skuteczność jest dyskusyjna i produkty te jedynie hamują rozwój choroby. Nieleczona zaćma prowadzi natomiast do całkowitej ślepoty.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.