Wymiana zębów u małych kotów – jak pomóc pupilowi w tym trudnym czasie?

Antoni Kwapisz
29.08.2016

Jeśli masz w domu małego kota, to prawdopodobnie w pewnym momencie znajdziesz na podłodze malutkie ząbki. Nie musisz się tym absolutnie przejmować – to zupełnie naturalny etap wymiany zębów, który przygotowuje zwierzaka do osiągnięcia pełnej dojrzałości. Wymiana zębów mlecznych  na stałe może być jednak dla kotka dość nieprzyjemna. Jak mu wtedy pomóc?

Cykl wymiany zębów u kociąt

W przypadku młodych kotów, które nie ukończyły jeszcze roku, przyjmuje się, że w ich jamie gębowej powinno znajdować się 26 zębów mlecznych. Rosną one już w pierwszych tygodniach od narodzin kociaka. Na początek maluch „dorobi się” kłów, później cęgów oraz średniaków. Po około 8 tygodniach zaczną mu natomiast rosnąć siekacze.

Tymi zębami kociak będzie się cieszyć zaledwie kilka miesięcy. Po 4. miesiącu życia zwierzakowi zaczną wypadać mleczaki, a cała wymiana może potrwać nawet 2 miesiące. Właśnie w tym okresie właściciel może znajdować w domu małe ząbki. Gdy wymiana dobiegnie końca prawie dorosły już kot będzie miał 30 stałych zębów, które powinny z nim zostać do późnej starości.

Uwaga na kocie humory

Wymiana zębów u kota, podobnie jak u dziecka, może być dla zwierzaka bardzo nieprzyjemna, a nawet bolesna. Szczególnie, jeśli dochodzi do różnego rodzaju deformacji. Może się bowiem zdarzyć, że zęby rosną krzywo lub nie mogą przebić dziąsła, co oczywiście wiąże się z bólem. Dlatego właściciel powinien w tym okresie bacznie obserwować swojego pupila.

Co jakiś czas sprawdzamy, czy dziąsła kota nie są przesadnie zaczerwienione. Oceniamy prostotę zębów, ich prawidłowy układ. Zaniepokoić powinien nas także bardzo ostry, nieprzyjemny zapach wydobywający się z jamy gębowej kota. Jeśli cokolwiek budzi nasze uwagi, warto zgłosić się ze zwierzakiem do weterynarza.

Pamiętaj!

W okresie wymiany zębów kot może być osowiały, mieć znacznie mniejszy apetyt, unikać kontaktu z właścicielem, nie pozwalać się dotykać. Objawy powinny minąć po zakończeniu całego procesu. Twój kot potrzebuje wtedy dużej empatii ze strony domowników!

Ważna higiena jamy gębowej

Zarówno w okresie wymiany zębów mlecznych na stałe, jak i już po całkowitym ukształtowaniu się kociego uzębienia, trzeba bardzo skrupulatnie dbać o stan jamy gębowej pupila. Jak? Po prostu myć kotu zęby. Są specjalne pasty i żele przeznaczone do kotów, o różnych smakach i zapachach, które wcieramy przy pomocy palca.

Pamiętaj

Dobrze jest też podawać kotu pokarm, który zmusi go do intensywnego gryzienia, a więc ścierania płytki nazębnej. Najlepsze będzie tutaj uwielbiane przez koty surowe mięso.

Koniecznie trzeba też regularnie odwiedzać weterynarza, który fachowo oceni stan uzębienia i dziąseł naszego pupila. Pozwoli to w porę zareagować, jeśli dojdzie do rozpoznania jakiejś choroby.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie