Uwaga na pchły!

Pchła to bezskrzydły owad, który żywi się krwią zwierząt i ludzi. Dodajmy, że jest niezwykle dokuczliwy i trudny do wytępienia. Pchły żyją zarówno zimą, jak i latem, a ciepły dom jest świetnym środowiskiem do tego, by się rozmnażały i atakowały domowe zwierzęta. Dlaczego trzeba zapobiegać ich przyniesieniu do domu, jak je tępić, gdy już się pojawią? Oto odpowiedzi na te pytania.

Fakty z życia pcheł

Jedna samica pchły, w ciągu swojego życia składa 2000 jaj, dziennie to aż 50 sztuk, z których wykluwają się kolejne gryzące osobniki. Jaja nie mają klejącej konsystencji, dlatego opadają z sierści zwierząt, przenoszą się na inne, a po niecałym tygodniu wylęgają się z nich larwy kolejnych pcheł. Larwy po opuszczeniu jaja żywią się odchodami z częściowo strawionej krwi zwierzęcia, rosną, linieją i dojrzewają, by po kilku dniach osiągnąć stadium dorosłego owada. Bardzo lubią ciepło i gdy zbliża się wiosna albo są one po prostu w mieszkaniu, opuszczają swój kokon i zaczynają atakować psy czy koty. Co ciekawe, dorosłe pchły, nawet jeśli są jeszcze w kokonie, wyczuwają ciepło, drgania i dwutlenek węgla. To te sygnały informują owada o tym, że zbliża się zwierzę, na którym można pasożytować. Gdy tylko mają już żywiciela, same zaczynają się rozmnażać.

Każda pchła, znaleziona w sierści domowego zwierzaka to tylko niewielki procent pasożytów, które żyją na ciele psa czy kota. Większość wciąż gdzieś dojrzewa i zacznie atakować w ciągu kolejnych dni czy tygodni.

Jak rozpoznać atak pcheł?

Pchły są oczywiście niewielkie, ale jeśli mamy bliskie relacje ze zwierzęciem domowym, szybko zauważymy, że zostało ono zaatakowane. Na skórze oraz legowisku można bowiem dostrzec czarne punkty, które są odchodami pcheł. Jeśli przeciągniemy po sierści zwierzaka gęstym grzebieniem, będzie je widać jeszcze lepiej. Często także wyraźnie widać skaczące po psie pchły.

Pies czy kot z pchłami także inaczej się zachowuje, niż zwierzę wolne od pasożytów. Między innymi jest bardziej nerwowe, rozdrażnione, drapie się i gryzie. Pchły wywołują też choroby, takie jak Alergiczne Pchle Zapalenie Skóry. Choroba ta wywołuje bardzo silne swędzenie, zwłaszcza w okolicach ogona i pachwin. Mogą też wywołać anemię, jeśli duża ilość pcheł zaatakuje psa ze zmniejszoną odpornością, starego lub szczeniaka. Dodatkowo pchły przenoszą zarazki i inne pasożyty (np. tasiemce).

Czy wiesz, że?

Z ciekawostek jakie można przeczytać o pchłach, warto przytoczyć takie, że pasożyt ten nawet przez rok może czekać na swoją ofiarę, a ta, która żyje na kocie jest naprawdę wierna - nie przechodzi z kota na kota, ale wysysa krew tylko jednej, wybranej ofierze. A wyssać jej może dziennie nawet w ilości piętnaście razy większej, niż wynosi waga jej ciała. Pchła też jest niezwykle skoczna. Dzięki rezylinie, sprężystej substancji, pchła może bez przerwy wykonać 30 000 skoków.

Odkurzanie i środek na pchły

Aby uchronić psa czy kota przed atakiem pcheł trzeba często odkurzać miejsca, w których zwierzę leży, śpi, czy je, ale również samochód, jeśli nim podróżuje. Odkurzanie usuwa niedojrzałe postaci pcheł, takie jak larwy, jaja i poczwarki. Systematycznie też należy prać psie czy kocie posłanie, najlepiej w gorącej wodzie.

Niezbędny jest także dobry środek na pchły, zarówno ten zapobiegający przyniesieniu pasożytów do domu, jak i ten działający bezpośrednio na nie. Środek na pchły może mieć postać szamponu, kropli (taki jak Controline) lub proszku. Proszek i krople sprawdzą się w przypadku zwierzaka, który bardzo boi się kąpieli (młody pies – przybłęda, kot), szampon z kolei dobrze jest użyć na podwórku, a psa należy po kąpieli bardzo dobrze wypłukać. Można też jego sierść polać roztworem wody z dodatkiem octu jabłkowego. Pchły nie znoszą jego zapachu, a sam ocet sprawi, że sierść będzie niezwykle błyszcząca. Do zapobiegania pchłom służy środek na pchły w postaci obroży czy kropel, które zniechęcają pchły do pasożytowania na naszym pupilu. Dobry środek na pchły zapobiega też przynoszeniu do domu kleszczy. Warto go stosować przez cały rok, bo w przypadku pasożytów łatwiej zapobiegać niż później je tępić.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie