Uwaga na kleszcze!

Antoni Kwapisz
19.07.2017

Bardzo dużo mówi się i pisze o zagrożeniu ze strony kleszczy, jednak głównie w kontekście ludzi i psów. Koty są w tej dyskusji traktowane po macoszemu. Tymczasem dla mruczka kontakt z pasożytem także może się skończyć bardzo źle, o czym powinien pamiętać każdy właściciel kota wychodzącego. Przeczytaj o konsekwencjach zaatakowania zwierzęcia przez kleszcza i sprawdź, jak możesz zabezpieczyć przed tym swojego pupila.

Jak może dojść do zarażenia?

Wbrew pozorom kleszcze czają się nie tylko w lasach, ale także na łąkach, w przydomowych ogródkach czy na trawnikach okalających bloki. Istnieją różne rodzaje tych pasożytów, ale kontakt z każdym z nich jest bardzo niebezpieczny.

Dlatego nie należy zakładać, że skoro kot nie chodzi na spacery do lasu, to nic mu nie grozi. W okresie aktywności kleszczy (od wiosny do jesieni) warto poświęcić dużo uwagi na dokładne sprawdzanie sierści i skóry pupila po jego powrocie do domu.

Groźne choroby odkleszczowe

Kleszcze są pasożytami o znakomicie wykształconej umiejętności przenoszenia się między żywicielami. Dlatego wystarczy dosłownie chwila, aby niewielkie stworzenie wgryzło się w skórę ofiary. Niestety, ukąszenie przez kleszcza może się skończyć zakażeniem organizmu groźną chorobą. Najczęstszymi schorzeniami występującymi u kotów, a przenoszonymi przez kleszcze, są:

  • Babeszjoza – choroba występująca także u psów. Prowadzi do skrajnego osłabienia organizmu i anemii. Objawy babeszjozy to głównie: problemy z oddawaniem moczu (jego kolor jest wyraźnie ciemniejszy), utrata wagi, biegunki, apatia, gorączka i bladość błon śluzowych,
  • Borelioza – nosicielem tej choroby może być nawet co trzeci kleszcz. Jest ona groźna dla zwierząt i ludzi. Prowadzi do poważnych zaburzeń neurologicznych, a także do upośledzenia wzroku. Objawy to: gorączka, apatia, sztywny chód i nadwrażliwość na dotyk,
  • Hepatozoonoza – bardzo groźna choroba, która może upośledzać czynność wątroby i serca, a także atakować kości. Objawy to: krwista biegunka, matowienie sierści, apatia, odmawianie jedzenia,
  • Odkleszczowe zapalenie mózgu – może doprowadzić nawet do śmierci kota. Objawy to: gorączka, światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięki, problemy z równowagą, a nawet porażenie ciała, szczególnie kończyn.

Jak chronić kota przed kleszczami?

Zwierzęta wychodzące powinny zostać zabezpieczone przed pasożytami – służą do tego dostępne na rynku preparaty. Najwygodniejsze w stosowaniu są środki typu spot-on, czyli aplikowane bezpośrednio na sierść. Sporą popularnością cieszą się także obroże nasączone płynem odstraszającym kleszcze i pchły.

Bardzo ważne jest, aby po każdym spacerze dokładnie obejrzeć skórę kota – jeśli znajdzie się w niej kleszcze, należy go delikatnie usunąć przy pomocy pęsety lub od razu zwrócić się o pomoc do weterynarza.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie